הקשר בין הקולוסיאום והעם היהודי סבוך ומרתק. יש הסבורים כי משפחת פלאביוס שבנתה את הקולוסיאום(שמו המקורי של האיצדיון הינו "התאטרון הפלאבי"), עשתה זאת כדי לזכות בתמיכת העם לאחר רציחתו של נירון, הנצר האחרון לשושלת האמפרורים ממשפחתו של יוליוס קיסר. ויש המגדילים לטעון, שהמרד הגדול כולו פרץ בנסיון להפיל את נירון, שכבר בשנת 66 לספירה ברור היה שלא יוכל להעמיד דור המשך לשושלתו בת כמאת השנים של יוליוס קיסר. הקשר בין התאטרון האדיר לעם היהודי מתהדק עם חורבן בית המקדש והבאתם של עבדים יהודים כמו גם שלל רב מירושלים לרומא. יש הטוענים שהיו אלו עבדים יהודים שבנו את הקולוסיאוםואחרים, הגורסים כי העבדים ניפדו בידי הקהילה המקומית, ובכסף שנאסף מומנה בנייתו של האיצטדיון האדיר.

גם היום, היהודים ממשיכים לפקוד את האתר, הן כתיירים, הן כמוכרי מזכרות בדוכנים הזעירים שמסביב לקולוסיאום, והן כגלדיאטורים מחופשים, שאינם חוששים להסתיר את זהותם היהודית, ויישמחו לפטפט עם העוברים ושבים בעברית, להפגין בגאווה 'טעטוע' של מגן דויד, וכמובן, להניח תפילין מפעם לפעם, באדיבות שליחי חב"ד שנמנים על חברי הקהילה המקומית גם הם.

התמונה הנפלאה צולמה ע"י מנהלת האופרציה שלנו – שני ברנע, אז תודה לשני ושנה טובה לכולנו!

a123

אורי חרש וצוות רומא בסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


נא העתק הטקסט שמופיע בתמונה

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

'