מידע שימושי

רומא היא בירתה של איטליה והעיר הגדולה בה, השוכנת במרכז מערב ה'מגף', כ 25 ק"מ מחוף הים התיכון.

רומא עצמה מונה כ 2.7 מיליון תושבים ויותר ממיליון תושבים נוספים מתגוררים בפאתיה. העיר ופרבריה משתרעים על שטח של כ 1285 קמ"ר שבחלקו המערבי זורם נהר הטברה (Tiber). בגדה המזרחית של הטברה מפוזרים מוקדי העיר, שאין לה מרכז עירוני אחד. בגדה המערבית ממוקמים אתרים נוספים, כשהחשוב והמפורסם מביניהם הוא הוותיקן.

השפה המדוברת ברומא היא כמובן איטלקית, אולם כמצופה מעיר כה מתויירת, מרבית תושביה ונותני השירות דוברים אנגלית ברמה מספקת.

להלן מידע כללי נוסף לגבי רומא בנושאים:

מטבע והמרה ברומא

המטבע המקומי ברומא  הוא האירו. ניתן להחליף מטבע זר בבנקים, בסניפי הדואר או במשרדי המרת מטבע חוץ הקרויים cambio. רבים מהמשרדים הללו אינם גובים עמלה, אולם מציעים שער חליפין יקר, המטבע ברומא הוא בשימוש נרחב בכחל רחבי העיר והמדינה. מומלץ להתעדכן לפני הנסיעה לרומא בשער המטבע המקומי ברומא לעיתים מדי. רומא היא עיר די יקרה, זהו לא המקום האידיאלי לחסוך בו. רק כדי לקבל מושג אפשר לומר שהמחירים במסעדות למשל דומים למחירי תל אביב, אך החדשות הטובות הן שהקפה זול מאוד – 80 סנט עד אירו אחד לאספרסו (כל עוד שותים אותו בעמידה… לפרטים על בתי הקפה לחץ כאן) והמים זמינים בחינם ממזרקות העיר הפזורות בה (300 במספר, ליתר דיוק), באיכות נפלאה. לעומת זאת, שימו לב שבמסעדות לא ניתן להזמין קנקן מים בחינם לשולחן, המים תמיד בתשלום, בכל מקום, ותתבקשו לבחור בין מים מוגזים למים רגילים.

שעון רומא

איזור זמן של רומא הוא  1+GMT. משמעות הדבר היא שישראל מקדימה את רומא בשעה, כשבארץ השעה היא 12:00 ברומא השעה היא 11:00.איזור הזמן של רומא הוא נוח לישראלים ומותאם כמעט. שימו לב לאיזור הזמן ברומא בכניסה וביציאה לרומא. איזור הזמן הוא קריטריון חשוב להספק שלכם בעיר ובכלל.

תקשורת ברומא

קידומת החיוג לאיטליה היא 39 ואזור החיוג של רומא הוא 06 וכאשר מחייגים לרומא מהארץ לא מחייגים את הספרה 0.

שיחות טלפון מרומא- מומלץ לבצע ולקבל במספר מקומי. ניתן לרכוש כרטיס SIM בחנויות מכשירים ניידים או בחנויות ספקי התקשורת, במחיר של 5 אירו בלבד, הכולל גם זמן שיחה בעלות של 5 אירו. כדאי לברר מה התוכניות שמציע ספק הרשת, אולם לרוב השיחות הנכנסות הן ללא עלות והשיחות המקומיות זולות בהרבה מאשר במכשיר הנייד הישראלי. ניתן לרכוש כרטיסי טלפון לשיחות טלפון מרומא  בחנויות הטבק או בדוכני העיתונים בעיר. בנוסף, ניתן לבצע שיחות במחירים מוזלים למדי בכרטיסי חיוג מטלפונים ציבוריים.
שימו לב לפני שתעזבו את הארץ לבדוק מהי העיסקה הטובה ביותר לשיחות טלפון מרומא ואל רומא. שיחות טלפון מרומא הם דבר פשוט וקל – רק דעו את הקידומות הנכונות ומהיכן לבצע את השיחות.

חשמל ברומא

לשמחתנו הרבה, החשמל ברומא נוח לישראלים מכיוון בשרומא  משתמשים במתח חשמל של 220 וולט, כמו בארץ, אולם השקעים מתאימים לתקעים בעלי שתי שיניים ולא שלוש.
כדאי להצטייד במתאם אוניברסאלי על מנת למנוע הפתעות בחשמל ברומא. שימו לב לבדוק במלון שאתם הולכים לשהות בו איזה חשמל ברומא יש ברשותם.

ויזה לרומא

לבעלי דרכון ישראלי אין צורך להנפיק ויזה לטיול של עד 3 חודשים. לשהייה ממושכת יותר יש ליצור קשר עם שגרירות איטליה בישראל.

שעות פתיחה של בתי עסק ברומא

בתי עסק פתוחים באופן כללי משעה 09:00 או 10:00 עד 13:00 ומשעה 16:00 עד 19:00, עם הרבה יוצאים מהכלל, כמובן

כרטיסים משולבים לאתרים ברומא

על מנת להקל על המטייל (ולפתותו לשוטט בכמה שיותר אתרים ברומא), נמכרים כרטיסים משולבים מסוגים שונים העשויים להשתלם מאוד.
הכרטיסים המשולבים ברומא מציעים הנחה על נסיעות ברומא, אתרים ברומא, או מוזיאונים ברומא. יש כרטיסים משולבים ברומא שהם לכל אלה יחדיו ויש כשאלה לכל תחום תיירות בנפרד. חפשו את הכרטסיים המשולבים ברומא בכניסה לעיר – הם עשויים לחסוך לכם הרבה כסף.

Roma Pass (תקף ל3 ימים מיום הכניסה או הנסיעה הראשונה): 25€, כרטיס מומלץ ומשתלם ביותר כמעט לכולם המתייחס כמעט לכל האתרים החשובים בעיר. לרשימת האתרים הכלולים: http://www.romapass.it/doc/guida.pdf. הכרטיס כולל כניסה חינם לשני אתרים ארכיאולוגיים או מוזיאונים לבחירתך מתוך הרשימה; הנחה ברכישת כרטיסים לכל אתר ארכיאולוגי/מוזיאון אחר מהרשימה; שימוש חופשי בתחבורה הציבורית העירונית הכוללת אוטובוסים עירוניים, טראם, רכבת וקווי המטרו A ו B בתוך טריטוריית העיר (לקווי תחבורה ספציפיים פנו לאתר); כרטיסי הנחה /ונים לאירועים ותערוכות מיוחדות ובתי עסק שותפים. לפרטים נוספים: http://www.romapass.it.

Roma and Piu Pass (תקף ל3 ימים מיום הכניסה או הנסיעה הראשונה): 27€, כולל כל מה שכולל ה – Roma Pass ואף מאפשר תנועה בתחבורה ציבורית רחבה יותר במחוז ולא רק בעיר. 

כרטיס משולב לפורום הרומי, לקולוסאום ולגבעת הפלטין (תקף ליומיים):
 מבוגר – 12€הנחות: 7.50€ (אזרחים אירופאים בגילאים 18 – 24, מורים ועוד)

כרטיס ארכיאולוגיה ברומא -

Roma Archeologia Card (תקף למשך שבוע): מבוגר – 23€, בעלי הנחות: 13€. אתרים כלולים: Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Cripta Balbi, Terme di  Diocleziano, Colosseo, Foro Romano e Palatino, Terme di Caracalla, Villa dei Quintili, Mausoleo di Cecilia Metella

רופא ברומא

גם בחופשה החלומית ברומא עלול להיות מקרה בו תצטרכו להיעזר ברופא ברומא.
מטיילת אדיבה העבירה לנו את המלצתה על רופא ברומא שהינו דובר אנגלית ומצוי בנהלי הביטוח והעבודה מול תיירים ברומא:

Dr. Francesco Vatrella
טלפון: 4882371 06
נייד: 436 8865 338

איננו לוקחים כל אחריות רפואית או משפטית על שירות זה.

כשרות ברומא

כשרות ברומא היא עניין לא מבוטל לשומרי הכשרות. בדיוק בשל כך, רומא מציעה שירותים רבים לשומרי כשרות ומתעניינים בתרבות היהודית והקשר ההדוק שלה עם רומא. התרשמו מעמוד המידע על כשרות ברומא למידע נוסף אודות מסעדות כשרות ברומא, מלון כשר ברומא ועוד. תוכלו לגלות שכשרות ברומא היא דבר פשוט למציאה ולא פחות מזה – טעים. אנו בודקים באופן תדיר את המקומות המציעים כשרות ברומא.

'