מוזיאונים ברומא

העיר רומא מציעה למטייל בה מגוון רחב של מוזיאונים ברומא לכל הגילאים ולכל ההרכבים הקיימים, בין אם ליחידים, זוגות או קבוצות.
אחד מהמרכיבים החזקים של העיר הם מוזיאונים ברומא. לא כולנו שוחרי אומנות גדולים, לא לכולנו סבלנות לעמוד בתור כדי לשמוע על מה קרה באיזה מקום לפני אלפי, מאות או עשרות שנים. עם זאת, כשזה מגיע למוזיאונים ברומא זה באמת בזבוז לא לחוות את ההיצע המרהיב של העיר, גם למי שאינו מתרשם בקלות. כמרכז תרבותי יחיד במינו ובית הגידול של הציירים והפסלים המפורסמים בתבל, המוזיאונים ברומא משכנים את יצירות הפאר המפורסמות והמרשימות בעולם ולצידם ניתן למצוא מוזיאונים ברומא מרתקים המאפשרים הצצה להיסטוריה המקומית והעולמית, אפילו ההיסטוריה היהודית. גם בנוסף לרשימה הבאה, קיים היצע גדול של מוזיאונים ברומא במגוון נושאים המתאימים לכל הגילאים ותחומי העניין. אנו משלבים גם את המוזיאונים ברומא כחלק מהסיורים ברומא. כדאי מאוד לברר על הכרטיסים המשולבים, המאפשרים כניסה למספר אתרים בניהם מוזיאונים ברומא במחיר מוזל. לפרטים על האפשרויות לחץ כאן. בנוסף, שימו לב לכך שברבים מהמוזיאונים ברומא לא ניתן לשלם בכרטיסי אשראי, מומלץ להיערך עם מזומנים.


להלן מספר נבחר של מוזיאונים ברומא:

מוזיאון הוותיקן (Musei Vaticani) והקפלה הסיסטינית (La Capelle Sistina)

מיקום מוזיאון הוותיקן: Viale del Vaticano

תחבורה למוזיאוני הוותיקן: טראם קו 19 (לתחנת Risorgimento) | מטרו קו A, תחנתOttaviano  | אוטובוסים 23, 32, 34,  49, 81, 492, 991.

שעות פתיחת מוזיאוני הוותיקן והקפלה הסיסטינית: יום ב' – יום ש' משרד כרטיסים 09:00 – 16:00, המוזיאונים נסגרים ב18:00 | יום א' 09:00 – 18:00 | יום א' האחרון בכל חודש משרד כרטיסים 09:00 – 12:30, המוזיאונים נסגרים ב14:00 | חגים באמצע השבוע 09:00 – 13:00 | סגור: 1/1, 1/5, 25/12. תאריכים בהם המוזיאונים סגורים: 1,6/1; 11/2; 19/3; 24,25/4; 1/5; 29/6; 14,15/8; 1/11; 8,25,26/12

שעות פתיחה מוזיאון ההיסטוריה ומגורי האפיפיור בארמון: יום ב' – יום ש' חוץ מימי צום

מוזיאון הוותיקן הוא אחד מהחשובים מהמוזיאנים ברומא  (וכולל למעשה מספר מוזיאונים ברומא), השוכן במתחם הוותיקן, הוקם במאה ה-16 על ידי האפיפיור יוליוס ה-2. על פי הוותיקן, האפיפיורים היו מבעלי הכוח הראשונים אשר חשפו את אוספי האומנות של ארמונותיהם לעיני הציבור, במטרה לקדם ידע תרבותי והיסטוריה של האמנות. מאז הקמת המוזיאונים,  שהתחילו במקבץ פסלים, הוסיפו והגדילו האפיפיורים את התערוכות והקימו על שמם עוד ועוד מתחמי מוזיאונים. הוותיקן הוא אחד המקומות המוכרים והמפורסמים ביותר .

במוזיאונים ברומא בכלל ובמוזיאון הוותיקן בפרט, ישנם אוספים עשירים ביותר של אמנות, בהם יצירות של גדולי הציירים: רפאל, ליאונרדו דה וינצ'י, קאראווג'ו ועוד רבים.
במתחמים השונים שוכנות יצירות מתקופת הרנסאנס, פסיפסים עתיקים, אמנות מצרית, אמנות אטרוסקית וכן פסלים יווניים ורומים.

המוזיאונים כוללים את הקפלה הסיסטינית הידועה, עליה יימסר מידע בהמשך וכן את חדרי רפאל (Stanze of Raphael). אלו ארבעת החדרים ששימשו כמגוריו של יוליוס השני ושל ממשיכיו, הממוקמים בקומה העליונה בארמון. יוליוס בחר בצייר הנודע רפאל לעיטורם ורפאל עיצב את ארבעת החדרים והקשתות ואף צייר חלק מעשרות ציורי הקיר המרהיבים בעצמו, בשנים 1508 – 1524. הציורים מכונים גם 'התנ"ך של רפאל'.

מוזיאון הוותיקן הוא חלק ממתחם ארמון האפיפיור. זהו מתחם ענק הכולל שני ארמונות המחוברים בגלריות מאורכות. בשל השילוב של השטח העצום וההסברה ברחבי המוזיאון, אינה מושקעת במיוחד, מומלץ מאוד לשכור מדריך טיולים בעל ידע באומנות ובהיסטוריה של המקום. הביקור במוזיאון הוותיקן כלול בסיור המודרך בוותיקן, לפרטים נוספים והזמנות סיור בוותיקן לחץ כאן. 

בין שלל המוזיאונים ברומא ניתן להבחין במוזיאונים רבים המתאימים לגילאים שונים, אך אין ספק שמוזיאון הוותיקן הוא אחד מנכסי צאן הברזל של רומא וחלק חשוב מהסיורים ברומא. הוותיקן הוא אחד מגדולי המוזיאונים ברומא ועל כן הוא מושך אלפי מבקרים בכל שנה ושנה.

הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina)

הקפלה הסיסטינית היא חלק נכבד מהמוזיאונים ברומא. זוהי  כנסייה השוכנת בארמון האפיפיור בוותיקן, במתחם מוזיאון הוותיקן. הקפלה הידועה היא למעשה בית התפילה הפרטי של האפיפיור. בהתאם למעמד, מכסים את קירותיה מאות ציורי קיר מרהיבים, ביניהם הפרסקו (ציור קיר) עוצר הנשימה של מיכלאנג'לו, 'בריאה' הפרוש על תקרת הכנסייה ומתאר בחיות ודיוק רב את סיפורי בראשית. היצירה המפורסמת ביותר במקבץ ציורים זה, ואולי מהמפורסמות בעולם, הינה 'בריאת האדם' (כן, זה עם הידיים המושטות זו לזו). ביקור בקפלה הסיסטינית מומלץ מאוד גם למי שאינו שוחר אומנות מטבעו.

האפיפיור סיקסטוס הרביעי שיפץ את ה'קפלה מגנה'- הקפלה הגדולה בשנים 1477-1480 ובנה חלק ממנה מחדש, ולכן לימים נקראה על שמו: הקפלה הסיסטינית. אדריכל הקפלה, באצ'ו פונטלי, תכנן את המבנה על פי מידות בית המקדש הראשון בירושלים שבנה שלמה המלך, כפי שנכתבו בתנ"ך: אורך 40 מ', רוחב 13 מ' וגובה 20 מ'. בתחילה גויסו הציירים פייטרו פרוגינו, סנדרו בוטיצ'לי, דומניקו גירלנדיו וקוזימו רוסלי ליצירת עיטורי הקיר שכללה את סיפורי משה, סיפורי ישו ופורטרטים של אפיפיורים. חלקים נוספים מהכנסייה אף כוסו בשיש, ועל תקרת הקפלה צייר האמן ד'אמליה שמיים זרויי כוכבי זהב.

לאחר שניזוק המבנה ותקרתו בשנת 1508, הזמין האפיפיור יוליוס השני, אחיינו של סיסקטוס, את מיכלאנג'לו בואונורוטי לעטר את קירות הקפלה. יש לציין כי הזמנה מהאפיפיור היא למעשה דרישה שאין לסרב לה ובתחילה מיכלאנג'לו, שראה בעצמו פסל ולא צייר, לא היה נרגש מההזדמנות. האפיפיור ביקש יצירה שתפאר את הנצרות ואת מנהיגה. מיכלאנג'לו נענה לבקשתו והחל בציור ציורים מאופקים יותר של שניים עשר השליחים. כנראה שכעבור זמן לא רב לא הצליח הצייר להתאפק, ולאחר שנתן לו האפיפיור יד חופשית, החל ביצירת סיפורי הבריאה בתשעה חלקים על תקרת הקפלה ששטחה 520 מ"ר. יש הטוענים כי מיכלאנג'לו לא סמך על עוזריו ולכן שחרר אותם לדרכם וצייר את הכול בעצמו.
ניכר כי מלאכת הציור על התקרה על גבי פיגומים הייתה קשה מבחינה פיזית והיא ארכה כארבע שנים ארוכות.

הצייר המבריק 'הוזמן' בשנית בהיותו בן 60 על ידי האפיפיור קלמנט השביעי, לטובת הפרסקו העצמתי 'יום הדין', הנחשב עד היום כיצירת מופת (1536-1541). ציור הקיר הענק המשתרע על קיר המזבח מתאר את ישו השולח את הצדיקים לגן עדן ואת הרשעים לשאול. שר הטקסים של האפיפיור מחה על הזימה שבציורי העירום. מיכלאנג'לו לא התרגש מההאשמות, וכנקמה צייר את דיוקנו של הקרדינל בדמותו של נסיך השאול. שנים אחרי כן עוד ניטש הויכוח ובשלב מסוים אכן כוסו איבריהם האינטימיים של הנשמות האבודות בציור. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן)

לבד מסיפורי הבריאה ופרסקו המזבח המרשים מפוזרות בקפלה דמויות נביאים ידועים המצוירים כיושבים לרקע קיר מבנה רומי, לצידם דמויות וסיפורי אבות הנצרות ונביאות, סה"כ יותר מ 300 דמויות בציוריו של מיכלאנג'לו לבדם.

בכנסיית הקפלה הסיסטינית נערכת מסורת הקונקלווה (Conclave), טקס בחירת אפיפיור חדש. תוך 20 ימים ממות האפיפיור מתכנסים כל הקרדינלים לבחירה חשאית. לפי המסורת, היו מצווים כל הקרדינלים להינעל בקפלה על לתום הבחירה (ומכאן משמעות השם – המילה מפתח), עד שמושג רוב של שני שלישים לטובת מועמד. על הגג מותקנת ארובה, ופתקי ההצבעות הראשונות נשרפים בחומר המוציא עשן שחור. כאשר נבחר האפיפיור מועברת הבשורה בשריפת הפתק בחומר המפיץ עשן לבן ומכאן משמעות הביטוי 'עד שיצא עשן לבן'.

בעשורים האחרונים עברה הקפלה רסטורציה מקיפה, שכללה בין השאר אנליזת מחשב משוכללת וחשיפת האיברים האינטימיים שכוסו בחסות הצניעות. התוצאה שנויה במחלוקת, יש המקוננים על עומק היצירה הישנה ויש הטוענים כי זוהי תחייה מחדש של חיות הצבע.

בכדי להימנע מהתורים המפרכים בכניסה למוזיאונים ברומא – למוזיאון הוותיקן והקפלה הסיסטינית, מומלץ ביותר להזמין כרטיסים מראש באתר הוותיקן.

שימו לב: הכניסה למוזיאונים אלה  ובפרט הקפלה הסיסטינית מותנית בלבוש צנוע.

מחיר הכניסה למוזיאוני האומנות והקפלה הסיסטינית: מחיר מלא 15 € | הנחות 8 € עבור: גילאים 6 – 18; סטודנטים עד גיל 26 בהצגת כרטיס סטודנט בינ"ל; אנשי דת עם אישורים מתאימים | כניסה חינם ביום א' האחרון בכל חודש; יום התיירות העולמי (27/9); ילדים עד גיל 6; מנהלי מוסדות אומנות; נכים מעל 74% נכות בליווי בלבד | מחיר כרטיס לרכישה באינטרנט 19€ (חוסך המון המתנה)

מחיר הכניסה למוזיאון ההיסטורי ומגורי האפיפיור בארמון  מחיר מלא 5 € | הנחות 2 €

לינק: לאתר המוזיאונים ברומא של הוותיקן http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

לסיור וירטואלי בקפלה הסיסטינית http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

טלפון: 84947 698 06 או לחיוג מהארץ – 84947 698 003906

להזמנת סיור בוותיקן (כולל בזיליקת פטר הקדוש, מוזיאון הוותיקן והקפלה הסיסטינית).

 

גלריה בורגזה (Galleria Borghese)

מיקום גלריה בורגזה: Piazzale del Museo Borghese

תחבורה לגלריה בורגזה: אוטובוס 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88,92, 95, 116, 204, 217, 231, 360, 490, 491, 495, 630, 910, 926 | מטרו קו A תחנת Piazza di Spagna

שעות פתיחה גלריה בורגזה: ימים ג' – א' 09:00 – 19:00 (כניסה אחרונה בשעה 17:00) | סגור ימי ב' ותאריכים מיוחדים: 1/1, 25/12.

הביקור בגלריה בורגזה

אין ספק שגלריה בורגזה היא אחת מהמקומות היפים לסיורים ברומא והיא חלק יפייפה של המוזיאונים ברומא. הגלריה שוכנת בתוך הווילה בורגזה, אחוזה שנבנתה במאה ה-17 וממוקמת בפארק בורגזה, מהמפורסמים ברומא. החוויה ה'בורגזאית', כולל הווילה והפארק, מומלצת ביותר בין הסיורים ברומא, אפילו חובה לבאים לטיול ברומא.
יש שיאמרו כי זהו אוסף האומנות הפרטי המרשים והיוקרתי ביותר בעיר בין המוזיאונים ברומא, המייצג נאמנה את אומנות הרנסאנס והבארוק.הווילה מחולקת לשני חלקים: המוזיאון בקומת הקרקע ובו הפסלים המרשימים, המוזאיקות העתיקות, התבליטים ויצירות הפרסקו וגלריית ציורי המופת של הציירים הידועים מהמאה ה-16 והמאה ה-17 שבקומה השנייה.

הווילה בורגזה נבנתה כמעון פרטי ואף נערכו בו אירועים חברתיים של משפחת בורגזה. יוצר האוסף הוא הקרדינל בורגזה (Scipione Borghese 1579 – 1633) שהיה אחיינו של האפיפיור פול החמישי, אספן אומנות שהיה ידוע בזמנו על כך שהיה אכזר ושאפתן אך עשיר בידע ובעל טעם מעודן שאהב אהבת אמת את העתיקות קלאסיות. הווילה נבנתה על ידי האדריכל פלמיניו פונציו על פי תוכניות של שיפיונה בורגזה עצמו.

אוסף הציורים הראשוני הועבר לווילה כבר בשנת 1615 ובשנת 1625 נוספו אליהן כמאתיים פסלים. במשך השנים הועשר האוסף ביצירות שהוחרמו, תרומות ורכישות ובסוף המאה ה-17 אף נוספו ציורים בירושה מאולימפיה אלדורברנדיני. בשנת 1807 הנסיך קמילו בורגזה, שהיה נשוי לאחותו של נפוליון, פולין בונפורטה בורגזה, מכר לנפוליאון חלק ניכר מהאוסף, המופיע כיום כאוסף בורגזה במוזיאון הלובר בפאריז. בשנת 1902 המדינה קנתה את הארמון ואת האוסף והתנהל מבצע שיפוץ ושימור ארוך, במסגרתו הושב צבע השיש המקורי למבואה והושלמה בניית גרם המדרגות החיצוני, לפי התכנון המקורי. למידע נוסף על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן.

בין היצירות הכובשות ניתן בחלק זה של מוזיאונים ברומא למצוא את מוזאיקת הגלדיאטורים הידועה (מהמאה הרביעית) בקומת המוזיאון; תבליט הרוכב וסוסו שיצר פייטרו ברניני (אביו של ג'יאן לורנצו); הפסל הידוע והנועז של האומן אנטוניו קנובה, בו נראית אחותו של נפוליאון, פולין בונפורטה בורגזה, שרועה על ספה ללא חלק עליון בדמותה של ונוס; פסליו היוצאים מן הכלל של ג'יאן לורנצו ברניני, המתארים סיפורי מיתולוגיה וסיפורי תנ"ך: אפולו האוחז במותני דפנה ההופכת לצמח, דוד המכוון את הקלע, פלוטו האוחז בירכה של פרספונה בסצנה מסיפור האונס שלה ועוד; ציור 'הקבורה' שצייר האמן הידוע רפאל, המתאר את הורדת ישו מן הצלב; יצירותיו של קארוואג'ו, ביניהם 'נער עם סל פירות' המפורסם וכן עבודותיהם של אמנים כגון רובנס, טיטיאן, מסינה ועוד.

לחובבי האמנות והאוויר הפתוח – אנו מציעים סיור בגלריה בורגזה וגני בורגזה וסיור בגני בורגזה בעברית.  

לצערם של חובבי הדבר, הצילום בגלריה בורגזה אסור. 

שימו לב: משום שהגלריה קטנה הכניסה אליה מוגבלת ל 360 איש המסיירים במקום מקסימום כשעתיים. ניתן להיכנס לגלריה בהזמנה מראש בלבד, אותה ניתן לבצע טלפונית בטלפון: 06 32810 או מהארץ:  00 396 32810(מענה בימים ב' – ו' בין השעות 09:00 – 18:00 וביום ש' בין השעות 09:00 – 13:00) או באינטרנט:http://www.ticketeria.it/ticketeria/borghese-admission-ing.asp

מחיר כניסה לגלריה בורגזה: מבוגר 6.50 | הנחות: אזרחים אירופים בגילאים 18 – 25; אזרחים אירופים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65 3.25 | אזרחים אירופים נכים ומלווה כניסה חינם | עלות הזמנה מראש (חובה לאסוף את הכרטיסים עד כחצי שעה לפני שעת ההזמנה) 2

שימו לב: המחירים תקפים לכרטיסים רגילים למוזיאון, בעת אירועים וירידים מיוחדים המחירים עשויים להשתנות. ניתן לבדוק את המחיר העדכני באתר המוזיאון:

http://www.ticketeria.it/ticketeria/borghese-admission-ing.asp

לינק: www.galleriaborghese.it

טלפון: 32810 06 או מהארץ: 003906 32810

המוזיאון היהודי ברומא (Museo Ebraico)

מיקום המוזיאון היהודי ברומא: Lungotevere de' Cenci 

תחבורה למוזיאון היהודי ברומא: טראם 8 | אוטובוסים קווים 23, 30, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 186, 204, 271, 280, 492, 571, 628, 630, 780, 810, 916.

שעות פתיחה המוזיאון היהודי ברומא: סגור בימי שבת, בחגים יהודיים (ניתן לבדוק תאריכים לועזיים מדויקים באתר האינטרנט) ובתאריכים 1/1 ו 15/8 | תאריכים  16/9 עד 15/6 ימים א' – ה' כניסה 10:00 – 16:15 יציאה בשעה 17:00 יום ו' כניסה 09:00 – 13:15 יציאה בשעה 14:00 | תאריכים 16/6 עד 15/9 ימים א' – ה' כניסה 10:00 – 18:15 יציאה בשעה 19:00 יום ו' כניסה 10:00 – 15:15 יציאה בשעה 16:00

הביקור במוזיאון היהודי ברומא
בין שלל הסיורים למוזיאונים ברומא, אפשר למצוא את הסיור למוזיאון היהודי ברומא, השוכן בגטו היהודי ברומא.
הוא מציג את התרבות היהודית בת האלפיים שנה בעיר (מהקהילות היהודיות העתיקות בעולם), באמצעות אומנות יודאיקה, תשמישי קדושה, מגוון מלאכת יד יהודית, ממצאים ארכיאולוגיים ומסמכים היסטוריים מתקופות שונות. 6 חללי התצוגה (3 חדרים) משקפים את המורשת והנרטיב היהודי-איטלקי לאורך ההיסטוריה, הכולל כמובן פרקי רדיפה מתקופות שונות.

המוזיאון היהודי ברומא שוכן במבנה בית הכנסת הגדול, שנבנה בתחילת המאה ה-20 ובשטחו נמצא גם בית הכנסת הספרדי.
הוא נפתח לראשונה בשנת 1960 על מנת להציג את אוספי הקהילה היהודית ברומא שכללו בעיקר עבודות נפחות וטקסטיל יוקרתי מרחבי אירופה מהמאות ה-17 וה-18 וכן גילופי שיש שניצלו מבתי כנסת ישנים שנהרסו בגטו. בשנת 2005 התווספו תצוגות חדשות המעשירות את הרקע התרבותי של הקהילה, הקשר היהודי-רומאי, המנהגים והחגים היהודיים. ניתן למצוא במוזיאון היהודי ברומא העתקים של  צו האפיפיור להסגר היהודים בגטו וכן שרידים ממחנות הריכוז הנאצים. מוקרן במוזיאון סרטון של 35 דק' המתאר את התקופות המאוחרות יותר: 'כוכב על נהר הטיבר, היהודים הרומאים מהשחרור ועד ימינו' (A star over the Tiber, the Roman Jews from the Emancipation to today).

סיור ברומא במוזיאון היהודי הוא התיעוד של העם היהודי ברומא, אשר עד עתה חי ובועט. אין ספק שסיור במוזיאון היהודי ברומא הוא חוויה מרגשת ומקרבת משלל הסיורים במוזיאונים ברומא.

בשעות היום המוזיאון ברומא מארח קבוצות תלמידים רבות, בין השאר משום שהסיור במקום בנוי באופן מובנה ולימודי המעשיר מאוד את החוויה. מומלץ מאוד להיעזר בשירותי מדריך טיולים מקומי על מנת לקבל יותר מידע (לפרטים והזמנות לחץ כאן). הכניסה למוזיאון היהודי מובילה גם למשרדי הקהילה היהודית ומשרד הרבנות.

שימו לב: הצילום במוזיאון היהודי ברומא אסור

מחיר כניסה למוזיאון היהודי ברומא: הכרטיס כולל כניסה לבית הכנסת הגדול ובית הכנסת הספרדי | מחיר מלא10€ | קבוצות (20 איש ומעלה) 7.50€ | סטודנטים 4€ | מעל גיל 65 7.50€ | ילדים מתחת לגיל 10 ונכים כניסה חינם

לרכישת סיור ברומא העתיקה- הגטו היהודי, הפורום והקולוסאום.

לינק: אתר המוזיאון http://www.museoebraico.roma.it

טלפון: 00661 684 06 או לחיוג מהארץ: 00661 06684 0039

בחזרה למעלה - מוזיאונים ברומא

המוזיאון הקפיטוליני (Capitoline Museums)

מיקום המוזיאון הקפיטוליני ברומא: 1 Piazza del Campidoglio

תחבורה למוזיאון הקפיטוליני ברומא: אוטובוס 44, 46, 62, 63, 64, 70, 80, 81, 84, 85, 87, 95, 160, 170, 175, 186, 204, 492, 628, 640, 715, 716, 780, 781, 810, 850 | מטרו קו B תחנת Colosseo

שעות פתיחה המוזיאון הקפיטוליני: כניסה אחרונה כשעה לפני שעת סגירה | ימים ג' עד א' 09:00 – 20:00 |24/12 ו- 31/12 09:00 – 14:00 | סגור ימי ב', 25/12, 1/1, 1/5

הביקור במוזיאון הקפיטוליני

הסיור במוזיאון הקפיטוליני מורכב ממקבץ מוזיאונים ברומא מתחומי האומנות, מדע וארכיאולוגיה והוא משכנו של אוסף אומנות קלאסית, מהמרשימים, העתיקים והעשירים באיטליה כולה. הוא ממוקם כמובן בראש גבעת הקפיטול, בחללי הארמונות נואבו (הארמון החדש – Palazzo Nuovo) וקונסרבטורי (Palazzo dei Conservatori), אל מול כיכר קמפידוגליו (piazza del Campidoglio).

כחלק ממגוון הסיורים למוזיאונים ברומא, זהו  סיור במוזיאון הלאומי העתיק בעולם, המהווה בית לגלריה הציבורית העתיקה בעולם. הוא הוקם בשנת 1471 כשהאפיפיור סיקסטוס הרביעי תרם מספר פסלי ברונזה לעיר רומא. בחצי השני של המאה ה-16 תרם פיוס החמישי מספר פסלים נוספים ולאחר שהתווספו למאגר ממצאים אריכאולוגיים שנתגלו בחפירות בעיר וכן אוסף ציורי רנסאנס ופוסט רנסאנס, פתח האפיפיור קלמנט ה-12 הגלריה לציבור, בשנת 1734. פחות מעשרים שנה מאוחר יותר נפתחה גלריית הציורים. למעשה הקמת המוזיאון הייתה פרי רעיונו של הצייר מיכאלאנג'לו, בשנת 1536. ביצוע בניית המוזיאון נמשך על פני יותר מ 400 שנה.

הכניסה למוזיאון היא דרך ארמון קונסרבטורי – קלמנטינו, מימין כשעולים במדרגות מיכאלאנג'לו. בחצר מוצגים החלקים שנותרו מפסלו הענק של קונסטנטין, שהתנשא פעם לגובה 12 מ' בפורום הרומאי. בחדרי הארמון שקירותיהם מכוסים פרסקאות (ציורי קיר) מהמאה ה-16 וה-17 מוצבים פסלי הברונזה העתיקים שפתחו את האוסף, ביניהם הזאבה הקפיטולינית המפורסמת (שהניקה את רמוס ורומולוס, מייסדי העיר), דמות הילד הפולה קוצים מכף רגלו, ברוטוס הקפיטוליני ועוד. כמו כן ניתן למצוא כאן אומנות בארוק כדוגמת פסלו של אורבנוס השמיני, דיוקנו של מיכאלאנג'לו וראש המדוזה של ברניני. Pinacoteca Capitolina היא גלריית הציורים בקומה השנייה המציגה יצירות מהמאה ה-14 עד המאה ה-18 של האמנים הידועים כגון מגדת העתידות ויוחנן המטביל של קארוואג'יו, עבודות אימפרסיוניסטיות של רני, הטבלת ישו של טיטיאן, רומוס ורומולוס של רובנס, אונס הנשים הסאביניות ועוד. בנוסף מוצג במקום אוסף פורצלן יוצא דופן. הנוף מהקומה השנייה הוא נפלא, יש כאן גם בית קפה נחמד.

במעבר לארמון נואבו, עוברים המבקרים במוזיאון הקפיטולין דרך הטבולאריום (Tabularium), בניין הארכיון הרומי העתיק, שנמצאו בו כספות עוד משנת 78 לפנה"ס. הנוף הנשקף מכאן לפורום הרומאי הוא עוצר נשימה, בעיקר בשעות השקיעה. ארמון נואבו מציג אוספים עתיקים של פסלים רומיים קלאסיים מברונזה ושיש, בגלריה הארוכה בקומה העליונה ניתן למצוא את פסל הגאלי הגוסס, האמזונה הפצועה, דמות הילדה המגנה על יונה מפני נחש, דמותה של שיכורה ומוזאיקת יונה מווילה אדריאנה שבטיבולי. בחדרים הנוספים שוכנת דמותה של ונוס הקפיטולינית ואף פזורים פסלי פילוסופים וקיסרים רומיים, המעניקים רצף כרונולגי מעניין של האופנה הרומית ברבות השנים. בחלק זה של המוזיאון ישנו אף אוסף ואזות אטרוסקיות ויווניות ובחצר זורמים מימי מזרקתו הקטנה של אל הנהר מרפוריו.

ארמון קפרלי מוקדש לתצוגות זמניות ומתחם נוסף של תצוגות המוזיאון נמצא בתחנת הכוח הראשונה ברומא,הצנטרלה מונטמרטיני, אשר אירחה תערוכה מהמוזיאון הקפיטוליני בעת שיפוצים בהצלחה כה רבה, שהוחלט להשאירה כחלל תצוגה קבוע.
התערוכה למעשה שילבה 'אלים ומכונות' בהצבת הפסלים הקלאסיים המדויקים והיפיפיים לצד חדרי המכונות האותנטיים של תחנת הכוח, חוויה מומלצת ביותר בין הסיורים במוזיאונים ברומא.

מומלץ מאוד ליהנות משירותי מדריך טיולים, בעיקר מקומי שמכיר את סודות המוזיאון הקפיטוליני, אשר מעט חסר בשילוט והסברה.

מחיר כניסה למוזיאון הקפיטוליני:

מוזיאון ותערוכות מיוחדות: מבוגר 12€ | הנחה לאזרחי האיחוד האירופי בגילאי 6 – 25 ומעל גיל 65 10€ | חינם מתחת לגיל 6 ולנכים עם מלווה אחד

כרטיס משולב לצנטרלה מונטרמרטיני ולמוזיאון: מבוגר 10.50€ כרטיס הכולל תערוכות מיוחדות (תקף לשבוע) 14  €| הנחה לאזרחי האיחוד האירופי בגילאי 6 – 25 ומעל גיל 65: 8.50€ כרטיס הכולל תערוכות מיוחדות (תקף לשבוע) 12  €| חינם מתחת לגיל 6 ולנכים עם מלווה אחד

כרטיס למוזיאון כשאין תערוכות מיוחדות: מבוגר 8.50 € | הנחה לאזרחי האיחוד האירופי בגילאי  6 – 25 ומעל גיל 65: 6.50€ | חינם מתחת לגיל 6 ולנכים עם מלווה אחד

המוזיאון כלול ברשימת אתרי ה – Roma Pass לפרטים לחץ כאן.

לינק: אתר המוזיאון www.museicapitolini.org

טלפון: 08 06 06 או לחיוג מהארץ: 060608 0039

 כנסו להזמנת סיורים מודרכים ברומא ומחוצה לה.

מויזואנים ברומא

המוזיאון הקפיטוליני, גבעת הקפיטול

*התמונה לקוחה מאתר המוזיאון

המוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית ברומא (Galleria Nazionale d'Arte Moderna - GNAM)

מיקום המוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית ברומא: Viale delle Belle Arti 131 (כניסה לנכים דרך

Via Antonio Gramsci 73)

תחבורה למוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית ברומא: אוטובוס 52, 95 | טראם 3, 19

שעות פתיחה המוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית ברומא: משרד הכרטיסים נסגר כארבעים דק' לפני הסגירה |ימים ג' – א' 08:30 – 19:30 | סגור ימי ב', 25/12, 1/1 | 24/12 ו-31/12 08:30 – 18:30

הביקור במוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית ברומא

זהו חלק חשוב מסיור המוזיאונים ברומא. בעיר גדושת אומנות כמו רומא, אי אפשר לפספס גם את התקופה הזו, החדשה-ישנה, של האומנות המודרנית (המאה ה-19 והמאה ה-20) וכמובן בין כל הסיורים שאנו מציעים במוזיאונים ברומא, זהו סיור השראתי ופורה במיוחד. במוזיאון האומנות המודרנית ברומא מוצגות עבודותיהם של גדולי ציירי איטליה המחולקים לפי אזורים וכן עבודות של אמנים זרים. הגלריה נפתחה לראשונה כמוסד לאומי עם איחוד איטליה, בשנת 1883. בעשורים הראשונים שכן המוזיאון במבנה שתכנן פיו פיצ'נטיני ובשנת 1915 סזאר בזני חידש והרחיב את המבנה לטובת תערוכה שחגגה חמישים שנים לאיחוד איטליה.

המוזיאון ברומא ממוקם בפרברים, מחוץ לחומות העיר ומכיל 75 אולמות תצוגה בהם מופיעות יצירות של ציירים איטלקים חשובים כמו מאקיאוולי האימפרסיוניסט, בוצ'יני החדשני ובלה, לצד עבודות הפסלים האיטלקים קנובה, מודיליאני וצ'יריקו. במוזיאון שוכנות יצירות של אמנים בינלאומיים מהמפורסמים בעולם כגון דגה, סזאן, קנדינסקי, וון גוך, רודן, הנרי מור ועוד.

חצר הגלריה ובית הקפה מקסימים וזוהי נקודת סיום מצוינת לסיור במוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית ברומא.

בואו איתנו לסיור במוזיאונים ברומא במוזיאון האומנות, בין הווה לעבר, וללמוד כמה דברים חדשים בדרך.

מחיר כניסה לגלריה ותערוכות מיוחדות: מבוגר 10€ הנחה (50% הנחה לגילאי 18 – 25 אזרחי האיחוד האירופי) 8€ חינם לאזרחי האיחוד האירופי בני מתחת ל-18 ומעל 65 | בהיעדר תערוכות מיוחדות: מבוגר 8€הנחה (50% הנחה לגילאי 18 – 25 אזרחי האיחוד האירופי) 6€ חינם לאזרחי האיחוד האירופי בני מתחת ל-18 ומעל 65

 כנסו להזמנת סיורים מודרכים ברומא ומחוצה לה.

לינק: אתר המוזיאון ברומא http://www.gnam.beniculturali.it/

טלפון: 98221 322 06 או לחיוג מהארץ:322 98221 003906

מוזיאון הילדים ברומא(Explora - Museo dei Bambini di Roma)

מיקום מוזיאון הילדים ברומא: Via Flaminia 82

תחבורה למוזיאון הילדים ברומא: אוטובוס 88, 95, 204, 490, 495 | טראם 2, 19 | מטרו קו A תחנת Flaminia

שעות הפתיחה של מוזיאון הילדים ברומא: הכניסה למשך שעה ו-45 דק' | בימים ג' – א' בחודשים ספטמבר עד יולי 10:00, 12:00, 15:00, 17:00 | בימים ג' – א' בחודש אוגוסט 12:00, 15:00, 17:00 | סגור ימי ב', 1/1, 25/12, 14-15/8

הביקור במוזיאון הילדים ברומא (המכונה גם מוזיאון הצעצועים ברומא)

לילדים שבינינו ומלוויהם, הגעתם למוזיאון היחיד ברומא המוקדש כולו לילדים, כחלק מהסיורים במוזיאונים ברומא שאנו מציעים.
המוזיאון הקסום הזה הוא מעין עיר מיניאטורית המאפשרת לילדים לשחק בעולם המבוגרים, בחוויה ייחודית של משחקי תפקידים שהמבוגרים יכולים להצטרף אליה ו'לתרום מניסיונם'. הילדים יכולים להדפיס ולהשתמש בכסף, לקנות בסופרמרקט, לשלוח מכתב בדואר, לנתח חולים בחדר הניתוח של בית החולים או לראיין את חבריהם באולפני הטלוויזיה.

החוויה אפילו יותר נעימה כשמגלים שהמוזיאון נבנה ופועל על טהרת ההתחשבות בסביבה: המבנה המקורי נבנה בשנת 1877 וההסבה נעשתה באמצעים ידידותיים לסביבה, מחומרים ממוחזרים. בנוסף, על גג המוזיאון פאנל סולארי ענק המספק אנרגיה סולארית למוזיאון.

באופן רשמי המוזיאון מומלץ לילדים בין הגילאים 3 ל- 12, אך בפועל כנראה שרוב הילדים בני 9 ומעלה די ישתעממו.

שימו לב: בסוף השבוע יש להזמין כרטיסים מראש ומומלץ ביותר לעשות כן גם באמצע השבוע.

מחיר כניסה למוזיאון הילדים ברומא: מבוגר €6 | ילד בגיל 3 – 12 7€ | ימי ה' אחר הצהריים 5€ לכל | חינם עד גיל 3 | בסופ"ש יש לבצע הזמנה מראש, מומלץ לעשות כן גם באמצע השבוע

 כנסו להזמנת סיורים מודרכים ברומא ומחוצה לה.

לינק: לאתר מוזיאון הילדים http://www.mdbr.it/en.html

טלפון: 3613776 06 או לחיוג מהארץ 003906 3613776

המוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה (Museo Etrusco di Villa Giulia)

מיקום המוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה ברומא Piazzale Di Villa Giulia 9 

תחבורה למוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה: אוטובוס 19, 926 | טראם 2, 3, 19

שעות פתיחה המוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה משרד הכרטיסים נסגר כשעה לפני זמן הסגירה | ימי ג' – א'08:30 – 19:30 | סגור ימי ב' 25/12, 1/1

הביקור במוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה ברומא

המוזיאון הזה שנוסד כבר בשנת 1889 מגולל את סיפוריהם והתפתחותם של האטרוסקים, אשר עשו לעצמם שם של עם מתוחכם ומיסתורי לאורך ההיסטוריה. מוזיאון זה הוא חלק חשוב מסיור המוזיאונים ברומא ואנו רוצים לקחת אתכם לסיור מרתק זה כחלק ממגוון הסיורים ברומא. הוילה ג'וליה נבנתה באמצע המאה ה-16 כבית קיץ מפואר עבור האפיפיור יוליוס השני, בשטח פארק וילה בורגזה הידועה. מיכאלאנג'לו סייע לידידו ויגנולה בעיצוב המבנה המקסים הזה. המוזיאון הוא כמעט המוזיאון הרשמי באיטליה לתרבות האטרוסקית. הוא מכיל ענתיקות מגוונות ופריטי קרמיקת טרקוטה, פסלי ברונזה, תכשיטים עתיקים ומודרניים, כתובות אטרוסקיות ופריטים היסטוריים נוספים, שרובם נתגלו באולמות קבורה.

החזית הכפרית מובילה לאכסדרה המרופדת בציורי קיר. מעבר לחצר הווילה גרם מדרגות המוביל לנימפאום – מבנה רומי המיועד לפולחן הנימפות. בחדר נפרד נישא פסל הטרקוטה (סגנון יצירה בחימר) הצבעוני של אפולו מוויו (Apollo from Veio) ששוחזר בשנת 2004, גם הוא מהמאה השישית לפנה"ס. בגוף המלון מספר חדרים המכילים אובייקטים שנחשפו בבית הקברות האטרוסקי בקרווטרי (Cerveteri). הפריט המרכזי בחדרים אלה הוא הסרקופג (ארון קבורה) של הזוג הנשוי, כמעט בגודל אדם טבעי, מהמאה השישית לפנה"ס. בגן הווילה נבנה מחדש מקדש אלטרי (Altary) היווני-אטרוסקי הקטן משנת 1890-1891. בחדר שבע הגבעות שוכן אוסף התכשיטים מתקופת המאה השמינית לפנה"ס ועד המאה ה-19. משפחת קסטליאני הייתה ממשפחות התכשיטנים הידועות ביותר ברומא בחצי השני של המאה ה-19. החדר הסמוך הינו חדרה של ונוס, בו פרושים    ה- Pyrgi Tablets, גיליונות הזהב האטרוסקים-פיניקים הדקים המכילים הקדשה לאלה הפיניקית אשתרה ומשוער כי נוצרו בשנת 500 לפנה"ס.

סיור בגלריה בורגזה וגני בורגזה הוא אחד מהפופולאריים ברומא. הצטרפו אלינו לסיור מוזיאונים ברומא מסוג אחר.

בחצר הווילה יש בית קפה נעים. לפרטים בנוגע לסיור באזור וילה ג'וליה ולסיור בגלריה בורגזה וגני בורגזה הכנסו.

מחיר כניסה למוזיאון האטרוסקי וילה ג'וליה מבוגר 4€ | הנחה 2€

לינק www.beniculturali.it

טלפון  3226571 06 או לחיוג מהארץ: 003906 3226571

מוזיאונים ברומא.

'