אתרים ברומא

אנו שמחים להציע לכם מידע שימושי אודות אתרים ברומא, המבוסס על הניסיון הרב שצבר אורי חרש, מייסד החברה ומדריך טיולים ברומא המתמצא בסודות העיר ונבכיה.
קיימים המון אתרי תיירות ברומא , חלקם ישנים , חלקם חדשים יחסית, אך לכולם מן המשותף:
אתרי תיירות ברומא הם מוקד משיכה גדול להמון תיירים, מבקרים ואף מקומיים. הם מספרים במגע, בתמונה, בצליל את התרבות הרומאית המשובחת וחושפים את ההיסטוריה של רומא.
יש המון אתרים ברומא, וכולם יחדיו מייצרים את הפסיפס של העיר הנצחית.  רומא ידועה כעיר עם המון אתרי תיירות אשר יכולים לדבר אל כל גיל ולכל הרכב מטיילים זה או אחר.
בין האתרים ברומא נכללים הוותיקן, הקולוסאום, הפורום, הפנתיאון, פונטנה די טרבי (מזרקת טרווי), המדרגות הספרדיות, גלריה בורגזה, פיאצה נאבונה , גני טיבולי ועוד.
אתרי תיירות ברומא, הם כפי שניתן לראות, חלק מצביון העיר ובעצם מה שמייחד אותה כל כך מערים אחרות. לכל אתר תיירות ברומא האופי שלו והמסר שהוא מעביר.
אתם מוזמנים לבוא ולהכיר איתנו אתרים ברומא במסע משותף ומלא חוויות…

 

 

להלן אתרים מומלצים ברומא:

הוותיקן (כולל בזיליקת פטר הקדוש, מוזיאון הוותיקן והקפלה הסיסטינית)

הוותיקן היא המדינה הריבונית הקטנה בעולם, המשתרעת על שטח של 440 מ"ר בלבד ומאכלסת בהם   כ – 800 איש. הוותיקן הוא אחד האתרים ברומא העמוסים אשר עמוסים ביותר, גם בשל משמעותו הדתית העצומה לעולם הנוצרי (והקתולי במיוחד) וגם בשל העובדה שיצירות אומנות מהמפורסמות והחשובות השוכנות במקום. זהו מקום מושבו של האפיפיור והרשות הקתולית העליונה בעולם – הכס הקדוש.

ביקור בוותיקן הוא אחת האטרקציות המומלצות בטיול ברומא והאתרים המעניינים ביותר הינם: כנסיית פטר הקדוש (בזיליקת פטרוס הקדוש/ San Pietro) וכן מוזיאון הוותיקן ובו הקפלה הסיסטינית (פרטים נוספים על האתרים מפורטים בהמשך). הוותיקן עצמו פתוח למבקרים בכל שעות היממה, אולם לאתרים שעות פתיחה וכניסות נפרדות.

תחבורה לוותיקן: חשמלית – קו 19 (לתחנת Risorgimento) | מטרו – קו A, תחנה:Ottaviano-San Pietro  | אוטובוסים – קוים 40 ו 64 יוצאים מהתחנה המרכזית Stazione Termini. קווים נוספים: 23, 32, 49, 81, 492, 991.


ביקור בוותיקן

הוותיקן היא המדינה הריבונית הקטנה בעולם, המשתרעת על שטח של 440 מ"ר בלבד ומאכלסת בהם   כ – 800 איש. הוותיקן הוא אחד האתרים העמוסים מכל המקומות ברומא, גם בשל משמעותו הדתית העצומה לעולם הנוצרי (והקתולי במיוחד) וגם בשל העובדה שיצירות אומנות מהמפורסמות והחשובות השוכנות במקום. זהו מקום מושבו של האפיפיור והרשות הקתולית העליונה בעולם – הכס הקדוש. המדינה ממוקמת על גבעת הוותיקן, בצפון מערב רומא, ממערב לנהר הטיבר. כרשות ריבונית, לוותיקן שפה רשמית משלה – לטינית, דגל משלה וכן מטבע, תחנת רדיו, שירות דואר ואף צבא, המשמר השוויצרי האחראי לביטחון המדינה וביטחונו האישי של האפיפיור.

הוותיקן הינו השריד המודרני ל'מדינות האפיפיור', טריטוריות שניתנו לאפיפיורות עוד במאה השמינית ונמסרו בחזרה לשלטון האיטלקי בשנת 1870. לבסוף, למען שלום בית יזם השליט האיטלקי, מייסד הפשיזם, מוסוליני הסכם עם האפיפיור פיוס  ה-11, בו הוחלט על ייסוד מדינת הוותיקן. ניתנה שליטה לכס הקדוש גם על אתרים ברומא הממוקמים מחוץ לוותיקן, ביניהם בזיליקות לטארן הקדוש (San Giovanni in Leterano), סנטה מריה מג'ורה (Santa Maria Maggire)  ובזיליקת פאולו הקדוש שמחוץ לחומות (San Paolo fouri le Mura, הקטקומבות ומושב הקיץ של האפיפיור בקסטל גנדולפו (Castel Gandolfo). לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן.

בסיור בוותיקן בוודאי תגיעו לארמון האפיפיור, מושבה של הקפלה הסיסטינית המפוארת והידועה וכן מוזיאוני הוותיקן והספרייה. הארמון נבנה במאה ה-12 ושופץ והורחב פעמים רבות מאז ובו נמצאים גם מגורי האפיפיור ומשרדי הכס הקדוש.

לפרטים נוספים והזמנת סיור בוותיקן. 

בימים א' ו-ד' יש סיכוי לראות את האפיפיור, אך בשעות התפילה שלו הבזיליקה סגורה למבקרים.

לאתר הוותיקן – לחץ כאן

st-peters11_opt

 

להלן האתרים החשובים בוותיקן: 

 

בזיליקת פטרוס הקדוש

המבנה המרכזי של הבירה הקתולית, הוותיקן, היא בזיליקת פטרוס הקדוש, הכנסייה הגדולה באירופה ויש האומרים בעולם, היכולה להכיל כ 60,000 איש לפי המסורת הנוצרית קבור בה פטרוס הקדוש, אחד משליחיו הבולטים של ישו וממפיציה של הנצרות ברומא וכן הבישוף הראשון של העיר. פטרוס הקדוש תפקד כאחד משליחיו של ישו בברית החדשה. בשנת 67 לספירה נתפס על ידי הרומאים ונצלב. המסורת מספרת כי נצלב הפוך ולכן לכן הצלב ההפוך מכונה 'צלב פטרוס'.

ישנם ברומא אתרים מומלצים רבים, אך לא בכדי זהו אחד המרכזים החשובים לנצרות כולה ואתר עמוס מבקרים, עד כדי תקופות שיא בהן עוברים כאן כ 20,000 מבקרים ביום אחד. הבזיליקה המקורית נבנתה על ידי הקיסר קונסטנטין במאה הרביעית, אך לאחר הזנחה, כמו כנסיות רבות אחרות, זכתה לשיפוץ מקיף רק במאה ה-15 על ידי האפיפיור ניקולס ה-5 ואחרי כן, בהצלחה מרובה יותר על ידי האפיפיור יוליוס השני. האדריכל הידוע ברמנטה היה הממונה הראשון על השיפוץ, וזכה לביקורת קשה על הריסת הבזיליקה הישנה שהכילה אוצרות אומנות ביזנטיים, בעיקר פסיפסים. הבנייה הסתיימה רק בשנת 1626.

האדריכלים והאומנים הידועים והחשובים ביותר בתקופת הרנסאנס והברוק לקחו חלק בעיצוב הכנסייה המרהיבה, ביניהם מיכלאנג'לו, רפאל, אנטוניו דה סנגלו, קרלו מדרנו, ברניני וג'יאקומו דלה פורטה. ברניני אחראי על הכיכר המרשימה המדמה זרועות (אכסדרות מקורות) החובקות את העולים לרגל. מעל שדרת העמודים ניצב מעקה המעוטר ב 140 פסלי קדושים משקיפים מלמעלה ובמרכז הכיכר שתי מזרקות ואובליסק גבוה. חזית הכנסייה, שגובהה 47 מטרים, עשויה משיש טיבולי ובגובהה ניצבות 9 מרפסות, ביניהן המרפסת המרכזית 'אכסדרת הברכות' (Loggia of the blessings). 5 דלתות ברונזה מובילות פנימה, ובמרכז הכנסייה שוכנת הכיפה (Dome) המרהיבה של מיכלאנג'לו, שגובהה 119 מטרים והכיפות הקטנות יותר. ניתן לטפס על הכיפה, לחובבי הנוף הטיפוס שווה כל צעד. אורך בזיליקת פטרוס הקדוש  הוא 186 מטרים (218 כולל הפרוזדור). מתחת הכיפה שוכן המזבח האפיפיורי והחופה המפורסמת שיצר ברניני מעליו. עיצוב הפנים המפואר כולל 45 מזבחים, 11 קפלות, כ-10,000 מ"ר של מוזאיקה ויצירות אומנות כמו פסל הפייטה (Pieta) של מיכלאנג'לו, המתאר את האם מריה מערסלת את גופת בנה הצלוב, ישו, בשיש לבן חצוב בפטיש ואזמל.  במקום נמצא גם פסל פטרוס הקדוש, אשר העולים לרגל נוהגים לנשק את רגליו וכן קברי מספר אפיפיורים.

הביקור בבזיליקת פטרוס הקדוש כלול בסיור המודרך בוותיקן, לפרטים על סיור בבזיליקת פטרוס הקדוש.

שימו לב: הכניסה לבזיליקת פטרוס הקדוש מותנית בלבוש צנוע.

מיקום כנסיית פטרוס הקדוש: בזיליקה די סן פייטרו

תחבורה לכנסיית פטרוס הקדוש: אוטובוס 23, 40 או מונית (הכניסה לכיכר דרך ויה דלה קונצ'ילציונה)

לינק: למידע נוסף - http://www.activitaly.it/inglese/monument/basilica_St_Peter_rome.htm

שעות פתיחה בזיליקת פטרוס הקדוש: חודשים אפריל – ספטמבר 07:00 – 19:00 | חודשים אוקטובר – מרץ 07:00 – 18:00

שעות מיסה באמצע השבוע: 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 17:00 | שעות מיסות בימי א' ובחגים: 09:00, 10:30, 11:30, 12:15, 13:00, 16:00, 17:30

מחיר כניסה: הכניסה לבזיליקה היא בחינם, לבד מהיתר העלייה לכיפה (dome): 5€ ברגל ו 7€ במעלית.

טלפון: 83731 698 06 או לחיוג מהארץ – 83731 698 003906

 

מוזיאון הוותיקן

מוזיאון הוותיקן (שלמעשה כולל מספר מוזיאונים) הוקם במאה ה-16 על ידי האפיפיור יוליוס ה-2. על פי הוותיקן, האפיפיורים היו מבעלי הכוח הראשונים אשר חשפו את אוספי האומנות של ארמונותיהם לעיני הציבור, במטרה לקדם ידע תרבותי והיסטוריה של האמנות. מאז הקמת המוזיאון, שהתחיל במקבץ פסלים, הוסיפו והגדילו האפיפיורים את התערוכות והקימו על שמם עוד ועוד מתחמים.

במוזיאונים בוותיקן ישנם אוספים עשירים ביותר של אמנות, בהם יצירות של גדולי הציירים: רפאל, ליאונרדו דה וינצ'י, קאראווג'ו ועוד רבים. במתחמים השונים שוכנות יצירות מתקופת הרנסאנס, פסיפסים עתיקים, אמנות מצרית, אמנות אטרוסקית וכן פסלים יווניים ורומים.

מוזיאונים בוותיקן כוללים את הקפלה הסיסטינית הידועה וכן את חדרי רפאל (Stanze of Raphael). אלו ארבעת החדרים ששימשו כמגוריו של יוליוס השני ושל ממשיכיו, הממוקמים בקומה העליונה בארמון. יוליוס בחר בצייר הנודע רפאל לעיטורם ורפאל עיצב את ארבעת החדרים והקשתות ואף צייר חלק מעשרות ציורי הקיר המרהיבים בעצמו, בשנים 1508 – 1524. הציורים מכונים גם 'התנ"ך של רפאל'.

מוזיאון הוותיקן הוא חלק ממתחם ארמון האפיפיור. זהו מתחם ענק הכולל שני ארמונות המחוברים בגלריות מאורכות. בשל השילוב של השטח העצום וההסברה ברחבי המוזיאון, אינה מושקעת במיוחד, מומלץ מאוד לשכור מדריך טיולים בעל ידע באומנות ובהיסטוריה של המקום.

אנו מציעים סיור בוותיקן. כנסו לפרטים נוספים.

 

בכדי להימנע מהתורים המפרכים בוותיקן , מומלץ ביותר להזמין מראש כרטיסים לוותיקן באתר, במחיר של 19€:http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html

שימו לב: הכניסה למוזיאונים והקפלה מותנית בלבוש צנוע.

לינק: לאתר המוזיאונים של הוותיקן http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

שעות פתיחת המוזיאונים לאומנות והקפלה הסיסטינית: יום ב' – יום ש' משרד כרטיסים 09:00 – 16:00, המוזיאונים נסגרים ב18:00 | יום א' 09:00 – 18:00 | יום א' האחרון בכל חודש משרד כרטיסים 09:00 – 12:30, המוזיאונים נסגרים ב14:00 | חגים באמצע השבוע 09:00 – 13:00 | סגור: 1/1, 1/5, 25/12. תאריכים בהם המוזיאונים סגורים: 1,6/1; 11/2; 19/3; 24,25/4; 1/5; 29/6; 14,15/8; 1/11; 8,25,26/12

מחיר הכניסה למוזיאוני האומנות והקפלה הסיסטינית: מחיר מלא 15 € | הנחות 8 € עבור: גילאים 6 – 18; סטודנטים עד גיל 26 בהצגת כרטיס סטודנט בינ"ל; אנשי דת עם אישורים מתאימים | כניסה חינם ביום א' האחרון בכל חודש; יום התיירות העולמי (27/9); ילדים עד גיל 6; מנהלי מוסדות אומנות; נכים מעל 74% נכות בליווי בלבד | מחיר כרטיס לרכישה באינטרנט 19€ (חוסך המון המתנה)

שעות פתיחה מוזיאון ההיסטוריה ומגורי האפיפיור בארמון: יום ב' – יום ש' חוץ מימי צום

מחיר הכניסה למוזיאון ההיסטורי ומגורי האפיפיור בארמון  מחיר מלא 5 € | הנחות 2 €

טלפון: 84947 698 06 או לחיוג מהארץ – 84947 698 003906

 

הקפלה הסיסטינית

הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina) היא כנסייה השוכנת בארמון האפיפיור בוותיקן, במתחם מוזיאון הוותיקן. הקפלה הסיסטינית הידועה היא למעשה בית התפילה הפרטי של האפיפיור. בהתאם למעמד, מכסים את קירות הקפלה הסיסטינית מאות ציורי קיר מרהיבים, ביניהם הפרסקו (ציור קיר) עוצר הנשימה של מיכלאנג'לו, 'בריאה' הפרוש על תקרת הכנסייה ומתאר בחיות ודיוק רב את סיפורי בראשית. היצירה המפורסמת ביותר במקבץ ציורים זה, ואולי מהמפורסמות בעולם, הינה 'בריאת האדם' (כן, זה עם הידיים המושטות זו לזו). ביקור בקפלה הסיסטינית מומלץ מאוד גם למי שאינו שוחר אומנות מטבעו.

האפיפיור סיקסטוס הרביעי שיפץ את ה'קפלה מגנה'- הקפלה הגדולה בשנים 1477-1480 ובנה חלק ממנה מחדש, ולכן לימים נקראה על שמו: הקפלה הסיסטינית. אדריכל הקפלה, באצ'ו פונטלי, תכנן את המבנה על פי מידות בית המקדש הראשון בירושלים שבנה שלמה המלך, כפי שנכתבו בתנ"ך: אורך 40 מ', רוחב 13 מ' וגובה 20 מ'. בתחילה גויסו הציירים פייטרו פרוגינו, סנדרו בוטיצ'לי, דומניקו גירלנדיו וקוזימו רוסלי ליצירת עיטורי הקיר שכללה את סיפורי משה, סיפורי ישו ופורטרטים של אפיפיורים. חלקים נוספים מהכנסייה אף כוסו בשיש, ועל תקרת הקפלה צייר האמן ד'אמליה שמיים זרויי כוכבי זהב.

לאחר שניזוק המבנה ותקרתו בשנת 1508, הזמין האפיפיור יוליוס השני, אחיינו של סיסקטוס, את מיכלאנג'לו בואונורוטי לעטר את קירות הקפלה. יש לציין כי הזמנה מהאפיפיור היא למעשה דרישה שאין לסרב לה ובתחילה מיכלאנג'לו, שראה בעצמו פסל ולא צייר, לא היה נרגש מההזדמנות. האפיפיור ביקש יצירה שתפאר את הנצרות ואת מנהיגה. מיכלאנג'לו נענה לבקשתו והחל בציור ציורים מאופקים יותר של שניים עשר השליחים. כנראה שכעבור זמן לא רב לא הצליח הצייר להתאפק, ולאחר שנתן לו האפיפיור יד חופשית, החל ביצירת סיפורי הבריאה בתשעה חלקים על תקרת הקפלה ששטחה 520 מ"ר. יש הטוענים כי מיכלאנג'לו לא סמך על עוזריו ולכן שחרר אותם לדרכם וצייר את הכול בעצמו. ניכר כי מלאכת הציור על התקרה על גבי פיגומים הייתה קשה מבחינה פיזית והיא ארכה כארבע שנים ארוכות.

הצייר המבריק 'הוזמן' בשנית בהיותו בן 60 על ידי האפיפיור קלמנט השביעי, לטובת הפרסקו העצמתי 'יום הדין', הנחשב עד היום כיצירת מופת (1536-1541). ציור הקיר הענק המשתרע על קיר המזבח מתאר את ישו השולח את הצדיקים לגן עדן ואת הרשעים לשאול. שר הטקסים של האפיפיור מחה על הזימה שבציורי העירום. מיכלאנג'לו לא התרגש מההאשמות, וכנקמה צייר את דיוקנו של הקרדינל בדמותו של נסיך השאול. שנים אחרי כן עוד ניטש הויכוח ובשלב מסוים אכן כוסו איבריהם האינטימיים של הנשמות האבודות בציור. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן).

לבד מסיפורי הבריאה ופרסקו המזבח המרשים מפוזרות בקפלה דמויות נביאים ידועים המצוירים כיושבים לרקע קיר מבנה רומי, לצידם דמויות וסיפורי אבות הנצרות ונביאות, סה"כ יותר מ 300 דמויות בציוריו של מיכלאנג'לו לבדם.

בקפלה הסיסטינית נערכת מסורת הקונקלווה (Conclave), טקס בחירת אפיפיור חדש. תוך 20 ימים ממות האפיפיור מתכנסים כל הקרדינלים לבחירה חשאית. לפי המסורת, היו מצווים כל הקרדינלים להינעל בקפלה על לתום הבחירה (ומכאן משמעות השם – המילה מפתח), עד שמושג רוב של שני שלישים לטובת מועמד. על הגג מותקנת ארובה, ופתקי ההצבעות הראשונות נשרפים בחומר המוציא עשן שחור. כאשר נבחר האפיפיור מועברת הבשורה בשריפת הפתק בחומר המפיץ עשן לבן ומכאן משמעות הביטוי 'עד שיצא עשן לבן'.

בעשורים האחרונים עברה הקפלה הסיסטינית רסטורציה מקיפה, שכללה בין השאר אנליזת מחשב משוכללת וחשיפת האיברים האינטימיים שכוסו בחסות הצניעות. התוצאה שנויה במחלוקת, יש המקוננים על עומק היצירה הישנה ויש הטוענים כי זוהי תחייה מחדש של חיות הצבע.

הביקור בקפלה הסיסטינית כלול בסיור מודרך בוותיקן.  

בכדי להימנע מהתורים המפרכים בכניסה למוזיאון הוותיקן והקפלה הסיסטינית, מומלץ ביותר להזמין כרטיסים מראש באתר הוותיקן: http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html. הכניסה לקפלה היא למעשה דרך מוזיאוני הוותיקן.

שימו לב: הכניסה למוזיאונים והקפלה מותנית בלבוש צנוע.

לינק: לסיור וירטואלי בקפלה http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

שעות פתיחת הקפלה הסיסטינית והמוזיאונים: יום ב' – יום ש' משרד כרטיסים 09:00 – 16:00, המוזיאונים נסגרים ב18:00 | יום א' 09:00 – 18:00 | חגים באמצע השבוע    09:00 – 13:00 | סגור: 1/1, 1/5, 25/12.

מחיר הכניסה לקפלה הסיסטינית והמוזיאונים: מחיר מלא 15 € | הנחות 8 € עבור: גילאים 6 – 18; סטודנטים עד גיל 26 בהצגת כרטיס סטודנט בינ"ל; אנשי דת עם אישורים מתאימים | כניסה חינם ביום א' האחרון בכל חודש; יום התיירות העולמי (27/9); ילדים עד גיל 6; מנהלי מוסדות אומנות; נכים מעל 74% נכות בליווי בלבד | מחיר כרטיס לרכישה באינטרנט 19€ (חוסך המון המתנה)

 

הקולוסאום (Colosseo)

מיקום הקולוסיאום ברומא: Piazza del Colosseo .

תחבורה לקולוסיאום: מטרו – קו B, תחנה: Colosseo | אוטובוסים – קוים 11, 13, 15, 27, 30, 81, 85, 87, 110, 118, 186, 673.

שעות פתיחת הקולוסיאום: החל משעה 08:30 ועד כשעה לפני השקיעה: 2/1 – 15/2 08:30 – 16:30| 16/2 – 15/3 08:30 – 17:00 | 16/3 – שבת אחרונה בחודש מרץ 08:30 – 17:30 | ראשון אחרון בחודש מרץ – 31/8 08:30 – 19:15 | 1/9 – 30/9 08:30 – 08:30 – 19:00 | 1/10 – שבת אחרונה בחודש אוקטובר 08:30 – 18:30 | ראשון אחרון בחודש אוקטובר – 31/12 08:30 – 16:30 | סגור: 1/1, 25/12.

שימו לב – ניתן להיכנס לאתר לכל המאוחר כשעה לפני סגירתו.

הביקור בקולוסיאום

אין כמעט מדריך טיולים ברומא שלא ימנה את הביקור בקולוסיאום בין סיורי החובה בטיול ברומא. המקום מחזיר בזמן לימים בהם האכזריות הייתה חגיגית. ההמון צמא הדם היה מתנקז לאמפיתיאטרון העצום הזה כדי לחזות בגלדיאטורים נלחמים בעל כורחם למוות זה בזה, או בחיות פרא, או בחיות הפרא נלחמות ביניהן. הגלדיאטורים היו למעשה אסירים שנכפה עליהם להילחם, ומשערים כי נהרגו מאות אלפים מהם בקרבות בקולוסאום.

בניית הקולוסיאום ברומא העתיקה החלה בשנת 72, זמן שלטונו של הקיסר אספיאנוס והסתיימה שמונה שנים לאחר מכן בזמן שלטונו של בנו, טיטוס. הוא נבנה על הריסות ארמונו של הקיסר השנוא נירון וככל הנראה נקרא על שם פסל גדול (Colossus) של נירון שהיה בסמוך למקום. פתיחת המקום נחגגה במאה ימים רצופים של קרבות, בהם נהרגו יותר מחמשת אלפים בעלי חיים. בסיור ברומא של היום קשה לדמיין כי לפני כמעט אלפיים שנים הגיעו עשרות אלפים בערב לביקור בקולוסיאום כדי לצפות בהרג כאילו היה כדורגל.

האצטדיון הכיל כ 45,000 צופים (מכיל יותר צופים מאצטדיון רמת גן) והכניסה לקרבות הייתה ללא עלות. הצופים היו ישובים באזורים השונים בהתאם למעמדם על מושבי שיש, עץ או אבן, כשבשורה התחתונה ביציע הכבוד היו מקומות שמורים לסנאטורים. הקירות היו מכוסי שיש ופסלים פוזרו בין הנישות בקומה השנייה ובקומה השלישית. הקומה העליונה תמכה את 240 התרנים שמשכו את יריעת הבד העצומה שכיסתה את הזירה. בסיור בקולוסיאום ניתן לראות את המערך היעיל של מסדרונות, מעברים ומדרגות שתוכננו מראש בעיצוב המקום על מנת לאפשר לצופים להיכנס תוך מספר דקות בלבד. מחסנים תת קרקעיים שימשו לאחסון כלובי החיות ומכונות או כחדרי שירות. כיום ניתן לראותם במרכז השטח אולם בימי הזוהר של המקום הם היו מכוסים בקורות עץ שיצרו משטח עבור זירת הקרב. בשנת 438 אסר ולנטיניאן השלישי את קרבות הגלדיאטורים, וקרבות בעלי החיים המשיכו עוד כמעט מאה שנים. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן).

בביקור בקולוסיאום ברומא כיום, לאחר שנהרס ונבזז בנסיבות שונות, ניתן לראות קטע אחד בגובהו המקורי, רק בכרבע מהיקפו. מומלץ מאוד להיעזר בהדרכה מקצועית המתאימה למבוגרים ולילדים כאחד בקולוסאום ברומא – בלי המתנה בתור ועם הרבה ידע וסיפורים שרק מדריך מקומי ומקצועי מכיר. 

הסיור בקולוסיאום כלול בסיור המודרך ברומא העתיקה.

מחיר כניסה לקולוסיאום: כרטיס משולב לפורום הרומי, לקולוסאום ולגבעת הפלטין (תקף ליומיים, לפרטים נוספים על כרטיסים משולבים לחצו כאן): מבוגר – 12€ הנחות: 7.50€ (אזרחים אירופאים בגילאים 18 – 24, מורים ועוד). כניסה חינם: אזרחים אירופאים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65. כרטיס ארכיאולוגיה ברומא (תקף לשבוע, לרשימת אתרים כלולים לחץ כאן): מבוגר – 23€ הנחות – 13€. עלות הזמנה מראש (מומלץ למי שרוצה לוותר על התור): 1.50€ הקולוסיאום כלול ברשימת האתרים של ה – Roma Pass.

שימו לב: מומלץ לרכוש את הכרטיס המשולב בכניסה לפורום ולא בקולוסאום על מנת לחסוך זמן המתנה בתור העמוס.

לינקים: לרכישת כרטיס http://www.pierreci.it/it/acquista-il-biglietto/biglietto-on-line.aspx

מידע נוסף http://www.colosseum.net

טלפון: 67700 399 06 או לחיוג מהארץ:  67700 399 06 0039     

הקולוסיאום

הפורום (Foro Romano)

מיקום הפורום: שתי כניסות:  Via dei Fori Imperialiוכן  Largo Romalo e Remo, ליד הקולוסאום.

שעות פתיחת הפורום: החל משעה 08:30 ועד כשעה לפני השקיעה: 2/1 – 15/2 08:30 – 16:30 | 16/2 – 15/3 08:30 – 17:00 | 16/3 – שבת אחרונה בחודש מרץ 08:30 – 17:30 | ראשון אחרון בחודש מרץ – 31/8 08:30 – 19:15 | 1/9 – 30/9 08:30 – 08:30 – 19:00 | 1/10 – שבת אחרונה בחודש אוקטובר 08:30 – 18:30 | ראשון אחרון בחודש אוקטובר – 31/12 08:30 – 16:30 | סגור: 1/1, 25/12.

שימו לב – ניתן להיכנס לאתר הפורום לכל המאוחר כשעה לפני סגירתו.

תחבורה לפורום: ניתן להיכנס לפורום דרך הפיאצה שיוצאת מהקולוסאום (ראה הוראות הגעה לקולוסאום) מטרו – קו B, תחנה: Colosseo | אוטובוס – קו 87

הביקור בפורום

בימי הזוהר של רומא העתיקה היה הפורום הרומי (שהיה קרוי אז הפורום הגדול – Forum Magnum) מוקד החיים הציבוריים, הפורום ברומא היווה מרכז מסחרי וחברתי שוקק וכן מרכז פוליטי ודתי. בביקור בפורום קל לעוף על כנפי הדמיון ולהרגיש חלק מאסיפות עם, הטקסים והמשפטים הפומביים שהתקיימו במקום לפני כ – 1600 שנים. בניית הפורום ארכה כ – 900 שנים ולאחר שנות הזנחה רבות, המדגישות את נפילתה של האימפריה הרומית מפאר גרנדיוזי להריסות, החלו חופרים ומשמרים אותו עוד בסוף מאה ה – 18 והחפירות ממשיכות לחשוף את סודות הזמן עוד היום. המתחם העתיק שוכן בין גבעת הקפיטולין – מושב הממשל ובין גבעת הפלטין – מעוז האצולה הרומית. (לחץ למידע נוסף על ההיסטוריה של רומא).

במתחם הפורום אתרים מרתקים רבים, ביניהם:

 • הויה סאקרה ('הדרך הקדושה'), החוצה את הפורום, הייתה הרחוב הראשי של רומא העתיקה ולאורכה נערכו באופן מסורתי תהלוכות הניצחון ותהלוכות דתיות.
 • שער טיטוס הוא שער ניצחון החוגג את הכנעת היהודים בתקופת המרד הגדול, כיבוש ירושלים וחורבן המקדש. באחד התבליטים ניתן לראות את תהלוכת הניצחון והובלת הביזה והשלל מבית המקדש, כשמתוכם בולטת במיוחד מנורת הזהב. את השער בנה הקיסר דומיטיאנוס לכבוד אחיו טיטוס, שהוביל את המהלך.
 • שער ספטימוס סוורוס -  Arco di Settimio Severo הוא שער ניצחון שנבנה בשנת 203 לכבוד ניצחונם של הקיסר הרומי סוורוס ובניו קרקלה וגתה על האימפריה הפרתית. לאחר מותו של סוורוס שלטו בניו באימפריה במשותף, עד שרצח קרקלה את אחיו. מאז הרצח הוסרו כל פסליו הציבוריים של גתה וביניהם דמותו מכל תבליטי השער ופסל שהוצב מעליו.
 • הקוריה הוסטיליה ('החצר ההוסטילינית') מבנה האבן ששימש שנים רבות כמושב הסנאט הרומי. משערים שהמבנה המקורי נבנה במאה השישית לפנה"ס. בשנת 44 לפנה"ס, במהלך כינוס הסנאט בתקופת שיפוצים, נרצח במקום יוליוס קיסר. בימי הביניים הפך המבנה לכנסיה, ושוחזר לצורתו המקורית בתקופת שלטון מוסוליני.
 • מקדש יוליוס קיסר - Tempio di Giulio Cesare. היכן שבנוי המקדש כיום נערך טקס שריפת גופתו של יוליוס קיסר האגדי. אוגוסטוס, יורשו, הקים את המקדש על קברו.
 • מקדש אנטונינוס ופאוסטינה - Temple of Antoninus and Faustina הוקם במקור בשנת 141 על ידי הקיסר אנטונינוס פיוס לזכר פאוסטינה, אשתו, שנפטרה באותה שנה והפכה לאלה לאחר מותה. לאחר מותו של אנטונינוס הוקדש המבנה גם לזכרו. בימי הביניים הוסב המבנה לשמש ככנסייה (כנסיית סאן לורנזו ממירנדה) ונעשו ניסיונות להפיל את עמודיו, משום שהיו בנויים בסגנון יווני קלאסי, אך ללא הועיל.
 • מקדש וסטה נבנה במקור כ'בקתת האש הקדושה' לפולחן האלה וסטה, מעץ, קש ובוץ. המבנה שניצב כיום נבנה על ידי יוליה דומנה, אשת הקיסר ספטימוס סוורוס בשנת 191. האדריכלים עיצבו את במבנה מתוך כוונה לדמות את הבקתה, בחלל עגול אשר במרכזו הובערה 'האש הקדושה' – אש תמיד, כפי שנהג להתקיים פולחן האלה וסטה. בגג המקדש פעור חור אשר ממנו חומק העשן הקדוש והכניסה למקדש, כמקובל במקדשי האלה, פונה למזרח.
 • בית הבתולות הווסטליות הבתולות היו הנשים היחידות שלקחו חלק בפולחן הדתי והן תפקדו ככוהנות בפולחן לאלה וסטה. חל איסור מוחלט על הנשים הללו להינשא ולקיים יחסי מין, ומכאן כינוין – הבתולות. הבית ממוקם בסמוך למקדש וסטה, וכחלק מתפקידן היו אחראיות לשמור על האש הקדושה בוערת תמיד.
 • בזיליקה אמיליה הבזיליקה הינו מבנה רומי אופייני ששימש לבתי ציבור כגון בתי משפט או מרכזי מסחר. המבנה מלבני, ובאמצעות עמודים הוא מתחלק ל3 חללי אורך. בזיליקה זו היא הבזיליקה היחידה ששרדה מימי הרפובליקה ששימשה למסחר, ואכלסה בין עמודי השיש המרשימים חנויות ובתי מסחר. היא נבנתה בשנת 179 לפנה"ס על ידי הקנסורים הרומים מרקוס אמיליוס לפידות ומרקוס פלביוס נוביליור, ונקראה פולביה אמיליה. לאחר שיפוצים שנערכו על ידי קרוביו של אמיליוס לפידוס, הוחלף השם.

בכדי לא לפספס את סודותיו של הפורום והסיפורים הרבים שהצטברו במקום, מומלץ מאוד לערוך סיור מודרך עם מדריך טיולים מקומי.

סיור בפורום ברומא כלול בסיור המודרך לרומא העתיקה. להזמנות כנסו.

מחירים: כרטיס משולב לפורום הרומי, לקולוסאום ולגבעת הפלטין (תקף ליומיים, לפרטים נוספים על כרטיסים משולבים לחצו כאן) - מבוגר – 12€ | הנחות: 7.50€ (אזרחים אירופאים בגילאים 18 – 24, מורים ועוד). כניסה חינם: אזרחים אירופאים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65. כרטיס ארכיאולוגיה ברומא (תקף לשבוע, לרשימת אתרים כלולים לחץ כאן): מבוגר – 23€ הנחות – 13€. עלות הזמנה מראש (מומלץ למי שרוצה לוותר על התור): 1.50€. הפורום כלול ברשימת האתרים של ה – Roma Pass.

שימו לב: מומלץ לרכוש את הכרטיס המשולב בכניסה לפורום ולא בקולוסאום על מנת לחסוך זמן המתנה בתור העמוס.

לינקים: אתר - www.pierreci.it סיור דיגיטלי מגרה – http://dlib.etc.ucla.edu/projects/Forum

טלפון: 39967700 06 או לחיוג מהארץ: 39967700 06 0039

forum_opt

הפנתאון (Pantheon)

מיקום הפנתאון ברומא: Piazza della Rotonda.

תחבורה לפנתאון: אוטובוסים – קו 40, 64, 62, 492

שעות פתיחה הפנתאון: יום ב' – יום ש' 08:30 – 19:30 |  יום א' 09:00 – 18:00|  חגים באמצע השבוע 09:00 – 13:00 | סגור: 1/1, 1/5, 25/12.

אין ביקורים בזמן המיסות (חגים 10:30 |  יום ש' 17:00)

הביקור בפנתאון

הפנתאון ברומא נחשב כאחד האתרים העתיקים ששומרו באיכות הטובה ביותר בעיר ואולי בעולם כולו. הוא אף המבנה העתיק ביותר בעולם שעדיין מקורה בגגו המקורי, כיפה עגולה בקוטר 43 מטרים (כלומר, גובהה גם הוא 43 מטרים) שבמרכזה חור המאפשר לקרני השמש לחדור ולהחמיא לארכיטקטורה האומנותית והמרשימה של החלל.

הפנתאון ברומא ממוקם צפונית מערבית לגבעת הקפיטולין בשטח שדה מארס (Campus Martius), האזור הקרוי על שם שדה במיתולוגיה הרומית אליו הלכו הגיבורים הרומיים לאחר מותם. המיקום לא נבחר במקרה, האגדה מספרת כי על אותה אדמה רומולוס, מייסדה של רומא, מת או הצטרף לאלים.

מבנה הפנתיאון ברומא הוקם במקור בשנת 27 לפנה"ס על ידי מארקוס ויספאניוס אגריפה, גיסו של אוגוסטוס כמקדש לכל האלים, ונבנה מחדש בתחילת המאה השניה על ידי הקיסר אדריאנוס. משמעות השם היא ביוונית: פאן (pan) – הכל, ותיאון (teon) – אלוהי. הוא שופץ כמה וכמה פעמים ולאחר שנות הזנחה, בשנת 608 שופץ ונתרם על ידי הקיסר הביזנטי פוקאס לאפיפיור בוניפקיוס הרביעי, שהפך את המקום ל 'כנסיית מריה הקדושה לקדושים המעונים' – Santa Maria ad Martyres. ככל הנראה יום החניכה של הכנסיה הוא הבסיס לקביעת תאריך חג ליל כל הקדושים (Halloween), ה-1 לנובמבר, שהוכרז לראשונה על ידי בונפיקיוס. בשנת 1870 הפך הפנתאון למקדש מלכי איטליה ונקברו בו מספר מלכים איטלקיים ואף הצייר רפאל (Raffaello Sanzio), אחד מציירי הרנסאנס החשובים ביותר. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן).

אם נתקלים ביום גשם ברומא, ביקור בפנתאון הופך את הרטיבות להזדמנות, הטיפות הזולגות מהחור בכיפת הפנתאון הופכות את החוויה במבנה לייחודית.

סיור בפנתיאון משולב כחלק מסיור בין מזרקות, סמטאות וכיכרות.

מחירים: הכניסה בחינם

לינקים: לסיור וירטואלי  - http://www.italyguides.it/us/roma/pantheon.htm

טלפון: 68300230 06 או לחיוג מהארץ:  003906 68300230  

נתפאון_opt

פונטנה די טרבי (Fontana Di Trevi)

מיקום הפונטנה די טרבי ברומא: Piazza di Trevi.

תחבורה לפונטנה די טרבי: אוטובוס – קוים 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 116T, 119

הביקור בפונטנה די טרבי או בשמה השני מזרקת טרווי.

את הפונטנה די טרבי שומעים מהרחובות הסמוכים עוד לפני שרואים אותה, והציפייה לא מפחיתה מההתפעלות והשמחה שמתגלה עם מראה. מזרקת טרווי הציורית הזו היא ללא ספק ה'פונטנה' (מזרקה) הכי מפורסמת וגדולה ברומא. היא ידועה גם בכינוי 'מזרקת המשאלות', משום שעל פי האמונה, מי שישליך לאחור מטבע למימיה יזכה לשוב לרומא בעתיד. יש המגדילים להאמין כי המטבע השני שיושלך מגשים משאלות, ויש הטוענים כי הוא גורם למבקר ברומא להתאהב באיטלקי והמטבע השלישי כבר יביא לנישואין. כ-3000 אירו בערך נאספים מדי יום במזרקה ונאספים על ידי העירייה ונתרמים לצדקה.

במזרקת טרווי מתעוררות לחיים דמויותיהם של אל הים, נפטון וסוסי הים המובילים לצד טריטונים את מרכבתו העשויה מצדפה, האחד כנוע והשני פראי, כמזגו של הים. בהמשך לפסל ישנו שילוב של אלמנטים מלאכותיים יותר ופחות ויוצרים יחד מסלעה ימית טבעית וצמחיה מפוסלת. בנוסף, מאחורי המזרקה, בחזית ארמון Palazzo Poli, בנויה קשת ניצחון ובנישות בקיר המעוטר ניצבים הפסלים 'אוקיינוס' (Oceanus – טיטאן המים), 'שפע' (Abundance), המוזגת מים מכדה ו'שגשוג' (Salubrity) המשקה מכוסה נחש.

מי הפונטנה די טרבי הם למעשה מסוף מימי האקוודוקט 'אקווה וירג'ין' (Acqua Vergine), שנבנה על ידי הקיסר אגריפה, על מנת לספק מיים לאמבט שלו בפנתאון. האקוודוקט קרוי על שם וירגו, נערה אשר כיוונה חיילים צמאים למקור המים הזה. כמו רוב האתרים היפים ברומא, האקוודוקט כמובן נהרס ושופץ מספר פעמים. בשנת 1453 הורה ניקולאס החמישי על עבודות במקום ללאון בטיסטה וברנרדו רוסוליני. בהמשך קיבלו אמנים מפורסמים כמו ג'יאקומו דלה פורטה וברניני את ההוראה לבנייה מחודשת של המזרקה במספר הזדמנויות, שנתקעו והתחדשו מסיבות שונות. הפסל הניצב כיום במזרקת טרווי הינו פרי יצירתו של הארכיטקט ניקולא סלבי, משנת 1732. העבודות הסתיימו לאחר מותו בידי ג'וזפה פניני. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא).

פונטנה די טרבי התפרסמה בסרטו של פדריקו פליני חיים המתוקים' (La Dolce Vita) בסצנה בה גיבורת הסרט, אניטה אקברג, התרחצה במי המזרקה.

הפונטנה די טרבי היא מקום בילוי פופולארי ביותר למשוטטים ומומלץ לבקר בה גם בשעות הערב, בהן היא מוארת.

סיור במזרקת טרווי כלול בסיור המשולב בין מזרקות, סמטאות וכיכרות.

מחירים: הכניסה חופשית

לינק: לסיור וירטואלי רטוב במזרקת טרווי - http://www.italyguides.it/us/roma/trevi.htm

dsc7882_opt

המדרגות הספרדיות (Scalinata di Piazza di Spagna)

מיקום המדרגות הספרדיות ברומא: Piazza di Spagna.

תחבורה למדרגות הספרדיות: מטרו – קו B, תחנת Spanga

הביקור במדרגות הספרדיות

מדרגות זאת מילה די סתמית כשמדובר באתר תיירות, אך המדרגות הספרדיות מפתיעות. מדובר ב 138 המדרגות המובילות מהפיאצה די ספניה (כיכר ספרד – Piazza di Spanga) לפיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה די מונטי (Chiesa della Trinità dei Monti) הצרפתית, השוכנת במעלה הגרם. מהכנסייה נשקף נוף מקסים של העיר ואף ניתן לראות בה שתי יצירות אומנות של דניאל דה וולטרה, תלמידו של מיכלאנג'לו. למרגלות המדרגות הספרדיות ניתן להתרענן במזרקת הספינה או הברקאצ'ה (Barcaccia), אשר נבנתה על ידי פייטרו ברניני, אביו של ג'אן לורנצו ברניני המפורסם.

כבר במאה ה-15 שיחק מרכז זה תפקיד חשוב בכך שמשך אליו זרים סקרנים על ידי הנוכחות הצרפתית והספרדית של משלחות ודיפלומטים. השגרירות הספרדית הסמוכה למקום היא הסיבה לספרדיותן של המדרגות ויש המכתירים אותה כשגרירות הראשונה בעולם. באמצע המאה ה-17 הקרדינל מזרינו החליט לאחד את כיכר ספרד וכיכר צרפת (Piazza di Francia). בתקופה זו היה ידוע איזור פיאצה אספניה כ 'גטו האנגלי', משום שהאנגלים בעיר אהבו לבלות בו. לאחר שנים ארוכות של עיכובים בתוכנית, החלו העבודות רק במאה ה-18 בהוראתו של האפיפיור אינוקנטיוס ה-13 ובמימון הדיפלומט הצרפתי סטפנו גופייר. (לקריאה נוספת על ההיסטוריה של רומא לחץ כאן).

העיצוב הוטל על האדריכל האיטלקי פרנצ'סקו די סנטיז שהצליח ליצור את מה שלימים ייחשב כיצירת אומנות ארכיטקטונית. מאות שנים לאחר תכנון המדרגות הספרדיות , עדיין מתממש חזונו של הארכיטקט, אשר ביקש ליצור מקום מפגש לתושבי העיר. מקומיים רבים מבלים על המדרגות הספרדיות במהלך היום ובערב, ובשל כך המקום אף מכונה “The open-air salon of Rome”. נעים (אך לעיתים צפוף) להצטרף אליהם ואל התיירים הרבים המכסים את המדרגות הספרדיות , בעיקר בערבי הקיץ.

מומלץ לבקר במדרגות הספרדיות בחודש אפריל, אז במסגרת פסטיבל האביב הן מכוסות בשטיח פרחים מרהיב.

סיור במדרגות הספרדיותהוא חלק  מסיור לילי בין מזרקות וכיכרות ברומא

המדרגות-הספרדיות_opt

גלריה בורגזה (Galleria Borghese)

מיקום גלריה בורגזה: Piazzale del Museo Borghese

תחבורה לגלריה בורגזה: אוטובוס 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88,92, 95, 116, 204, 217, 231, 360, 490, 491, 495, 630, 910, 926 | מטרו קו A תחנת Piazza di Spagna

שעות פתיחה גלריה בורגזה: ימים ג' – א' 09:00 – 19:00 (כניסה אחרונה בשעה 17:00) | סגור ימי ב' ותאריכים מיוחדים: 1/1, 25/12.

הביקור בגלריה בורגזה

הגלריה שוכנת בתוך הווילה בורגזה, אחוזה שנבנתה במאה ה-17 וממוקמת בפארק בורגזה, מהמפורסמים ברומא. החוויה ה'בורגזאית', כולל הווילה והפארק, מומלצת ביותר, אפילו חובה לבאים לטיול ברומא. יש שיאמרו כי זהו גלריה בורגזה זהו אוסף האומנות הפרטי המרשים והיוקרתי ביותר בעיר, המייצג נאמנה את אומנות הרנסאנס והבארוק. הווילה  בורגזה מחולקת לשני חלקים: המוזיאון בקומת הקרקע ובו הפסלים המרשימים, המוזאיקות העתיקות, התבליטים ויצירות הפרסקו וגלריית ציורי המופת של הציירים הידועים מהמאה ה-16 והמאה ה-17 שבקומה השנייה. גלריה בורגזה נודעת ביופייה ובמיצג תרבותי בעל ערך רב לעיר רומא.

ווילה בורגזה נבנתה כמעון פרטי ואף נערכו בו אירועים חברתיים של משפחת בורגזה. יוצר האוסף הוא הקרדינל בורגזה (Scipione Borghese 1579 – 1633) שהיה אחיינו של האפיפיור פול החמישי, אספן אומנות שהיה ידוע בזמנו על כך שהיה אכזר ושאפתן אך עשיר בידע ובעל טעם מעודן שאהב אהבת אמת את העתיקות קלאסיות. הווילה נבנתה על ידי האדריכל פלמיניו פונציו על פי תוכניות של שיפיונה בורגזה עצמו.

אוסף הציורים הראשוני הועבר לווילה בורגזה כבר בשנת 1615 ובשנת 1625 נוספו אליהן כמאתיים פסלים. במשך השנים הועשר האוסף ביצירות שהוחרמו, תרומות ורכישות ובסוף המאה ה-17 אף נוספו ציורים בירושה מאולימפיה אלדורברנדיני. בשנת 1807 הנסיך קמילו בורגזה, שהיה נשוי לאחותו של נפוליון, פולין בונפורטה בורגזה, מכר לנפוליאון חלק ניכר מהאוסף, המופיע כיום כאוסף בורגזה במוזיאון הלובר בפאריז. בשנת 1902 המדינה קנתה את הארמון ואת האוסף והתנהל מבצע שיפוץ ושימור ארוך, במסגרתו הושב צבע השיש המקורי למבואה והושלמה בניית גרם המדרגות החיצוני, לפי התכנון המקורי.

בין היצירות הכובשות בגלריה בורגזה ניתן למצוא את מוזאיקת הגלדיאטורים הידועה (מהמאה הרביעית) בקומת המוזיאון; תבליט הרוכב וסוסו שיצר פייטרו ברניני (אביו של ג'אן  לורנצו); הפסל הידוע והנועז של האומן אנטוניו קנובה, בו נראית אחותו של נפוליאון, פולין בונפורטה בורגזה, שרועה על ספה ללא חלק עליון בדמותה של ונוס; פסליו היוצאים מן הכלל של ג'אן  לורנצו ברניני, המתארים סיפורי מיתולוגיה וסיפורי תנ"ך: אפולו האוחז במותני דפנה ההופכת לצמח, דוד המכוון את הקלע, פלוטו האוחז בירכה של פרספונה בסצנה מסיפור האונס שלה ועוד; ציור 'הקבורה' שצייר האמן הידוע רפאל, המתאר את הורדת ישו מן הצלב; יצירותיו של קארוואג'ו, ביניהם 'נער עם סל פירות' המפורסם וכן עבודותיהם של אמנים כגון רובנס, טיטיאן, מסינה ועוד.

לצערם של חובבי הדבר, הצילום בגלריה בורגזה אסור.

לפרטים והזמנות של  סיור בגלריה בורגזה

שימו לב: משום שהגלריה בורגזה קטנה הכניסה אליה מוגבלת ל 360 איש המסיירים במקום מקסימום כשעתיים. ניתן להיכנס לגלריה בורגזה בהזמנה מראש בלבד, אותה ניתן לבצע טלפונית בטלפון: 06 32810 או מהארץ:  00 396 32810(מענה בימים ב' – ו' בין השעות 09:00 – 18:00 וביום ש' בין השעות 09:00 – 13:00) או באינטרנט:http://www.ticketeria.it/ticketeria/borghese-admission-ing.asp

מחיר כניסה לגלריה בורגזה: מבוגר 13.50 | הנחות: אזרחים אירופים בגילאים 18 – 25; אזרחים אירופים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65 10.25 | אזרחים אירופים נכים ומלווה כניסה חינם | עלות הזמנה מראש (חובה לאסוף את הכרטיסים עד כחצי שעה לפני שעת ההזמנה) 2

שימו לב: המחירים תקפים לכרטיסים רגילים למוזיאון, בעת אירועים וירידים מיוחדים המחירים עשויים להשתנות. ניתן לבדוק את המחיר העדכני באתר המוזיאון:

http://www.ticketeria.it/ticketeria/borghese-admission-ing.asp

לינק: www.galleriaborghese.it

טלפון: 32810 06 או מהארץ:  32810 06 0039

 

פיאצה נבונה (Piazza Navona)

מיקום הפיאצה נאבונה: Piazza Navona Parione

תחבורה לפיאצה נאבונה: אוטובוס 30, 40, 62, 64, 70, 87, 116

הביקור בפיאצה נאבונה

הפיאצה נאבונה היא כיכר מרכזית בלב מרכז התיירות ברומא. פיאצה נבונה זוהי כיכר אליפטית מרשימה המאפשרת הצצה למתחם ארמונות עירוני טיפוסי ברומא בסגנון הבארוק, ומקושטת במזרקות יפהפיות שיצר האדריכל הידוע ברניני. פיאצה נאבונה (כיכר נאבונה) מוקפת בבתי קפה, חנויות גלידה, מסעדות, חנויות וכנסיות ויושבים בה ציירי פורטרטים ואומנים רבים, המוסיפים לאווירה התוססת של המשוטטים במקום.

הארמונות הוקמו על הריסות האצטדיון בן 30,000 המושבים של הקיסר דומיטיאנוס, מהמאה הראשונה לספירה. זה ההסבר לצורתה ומימדיה העצומים של הכיכר. במשך מאות שנים התקיימו בה מרוצים, פסטיבלים ואירועים המוניים אחרים.החל מהמאה ה-17 ועד אמצע המאה ה-19, בימי שבת וראשון בחודש אוגוסט הוצפה הכיכר והתרחשו בה קרבות ראווה ימיים (נאומכיות).

מזרקת ארבעת הנהרות (Fontana dei Quattro Fiumi ) היא המזרקה המפורסמת מבין השלוש בכיכר, אולי בזכות היצירתיות, הדמיון והיופי יוצאי הדופן שבה. המזרקה מייצגת את ארבעת היבשות באמצעות ארבעת הנהרות הידועים: הגנגס (אסיה), הנילוס (אפריקה), הדנובה (אירופה) והריו דלה פלטה (אמריקה), באמצעות דמויות אלים מפוסלים בשיש הישובים על סלעים נפרדים, מהם פורץ כל נהר. במרכזה ניצב אובליסק מרשים שהועבר למקום מהפורום, המסמל את ניצחון הכנסייה על הפגאניות. היצירה אף מדמה את רומא למרכז העולם ממנו זורמים הנהרות, מעין גרסה של 'כל הדרכים מובילות לרומא'. שימו לב כי פסל הנילוס מכוסה ראש, ככל הנראה משום שבימים בהם נבנתה המזרקה לא נמצא עדיין מקור הנילוס. גרסה שנייה להסבר, אשר ככל הנראה אינה אמיתית, היא כי הנילוס 'מכסה' עיניו מפני כנסיית סנט אגנס (Sant'Agnese in Agone) הניצבת מולו, אשר חודשה באופן מקיף על ידי יריבו של ברניני, בורומיני, שהפך את הכנסייה המקורית שבנה רנלדיני במאה ה-17 ליצירת מופת.

בכיכר נבונה (פיאצה נבונה)  תוכלו למצוא גם את מזרקת המורי (Fontana del Moro) המתארת מורי הנלחם בדולפין. ג'יאקומו דלה פורטה יצר את המזרקה במקור וכמאה שנים מאוחר יותר ברניני הוסיף לה את פסל המורי עצמו, אליו נוספו במאה ה-19 גם פסלי טריטונים. המזרקה השלישית היא מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno) בה מתעורר לחיים האל נפטון הנלחם במפלצת ימית ומוקף בנימפות. המבנה הגדול ביותר בכיכר נאבונה הוא ארמון פמפילי (Palazzo Pamphili), שעיצבו ב-1644 רנלדיני ובורומיני לכבוד אפיפיורותו של אינוקנטוס העשירי. כיום שוכנת במבנה שגרירות ברזיל.

הפיאצה נאבונה מתקשטת בתאורה נעימה בשעות הערב.

ניתן לרכוש סיור בפיאצה נבונה  במסגרת סיור בין מזרקות, סמטאות וכיכרות.

גני טיבולי בווילה ד'אסטה (Villa d'Este)

מיקום גני טיבולי: Piazza Trento

תחבורה לגני טיבולי מרומא: אוטובוס (נסיעה של שעה בערך) קווי חברת Cortal לכיוון Tivoli (תחנה ברומא-תחנת המטרו Ponte Mammolo, תחנה בטיבולי: Largo Nazioni Unite) | רכבת קו Roma – Pescara, תחנת Tivoli | רכב נוסעים על הכביש המהיר A24, יורדים ביציאה Tivoli.

שעות פתיחה גני טיבולי: כניסה אחרונה כשעה לפני סגירה | ימים ג' – א': ינואר 08:30 – 17:00 | פברואר 08:30 – 17:30 | מרץ 08:30 – 18:15 | אפריל 08:30 – 19:30 | מאי-אוגוסט 08:30 – 19:45 | ספטמבר 08:30 – 19:15 | אוקטובר 08:30 – 18:30 | נובמבר-דצמבר 08:30 – 17:00 | סגור ימי ב', 1/1, 1/5, 25/12. בימי ב' שהם ימי חג בכל זאת יהיה האתר פתוח למבקרים.

הביקור בגני טיבולי שבווילה ד'אסטה

הגנים הקסומים של ווילה ד'אסטה שגני בטיבולי מצדיקים כל כך את הגיחה מרומא. מכל פינה מציצה מזרקה (ספרו כאן 500 סילוני מיים), נימפה או איזו מערה מסתורית שמפיחות במבקרים תחושת פנטזיה. גן הבארוק היפיפה הזה אף הוכרז אתר מורשת בינלאומי על ידי UNSCO. גני טיבולי הם ריאה ירוקה ועשירה בטבע מקסים.

קרדינל איפוליטו ד'אסטה הפך למושל האזור בשנת 1550, לאחר שנכשל ניסיונו לכבוש את כס האפיפיורות. ד'אסטה החל בשיקום נפלאות העיירה והפך את המנזר הבנדיקטי שהיה במקום לווילה ד'אסטה, ארמון פאר יוקרתי שעיצוב הפנים שלו כולל, בהתאם לתקופה, ציורי קיר ופיתוחים מהודרים ומחוץ לווילה יצר את חזון גני טיבולי. הפרויקט כולו למעשה הסתיים רק לאחר מותו של ד'אסטה, המזרקות קיבלו תשומת לב יתרה בתחילת המאה ה-17 ובשלב האחרון אף השתתף בעיצוב לא אחר מאשר ז'אן לורנצו ברניני. בשנים 1865 – 1886 התארח בווילה המלחין והפסנתרן ההונגרי פרנץ ליסט, אשר יצר בהשראת המקום את 'לברושים של ווילה ד'אסטה ולמזרקות של ווילה ד'אסטה' (To the Cypresses of the Villa d’Este and the Fountains of the Villa d’Este).

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עברה הווילה לבעלות המדינה ובמהלך שנות ה-20 היא חודשה ונפתחה לציבור. במלחמת העולם השנייה נפגעה האחוזה מהפגזות ועברה שיפוץ יסודי נוסף.

הווילה והגן בוווילה ד'אסטה נגישים לנכים, ישנה אפילו אפשרות להזמין מראש בחינם רכב חשמלי (כולל נהג), אשר אפילו מצויד לשינוע כיסאות גלגלים.

מומלץ מאוד לערוך בגני טיבולי סיור מודרך לגילוי סודות המקום ממדריך טיולים ישראלי-מקומי, בנוסף, ניתן לשכור שירותי הסעה משתלמים במיוחד.

מחיר כניסה לגני טיבולי: מבוגר 8€ | הנחה 4€ אזרחי האיחוד האירופי בגילאים 18-25 | חינם אזרחי האיחוד האירופי מתחת לגיל 18 ומעל גיל 65 | הכרטיס תקף ליום הקניה בלבד והוא מקנה כניסה אחת (לאחר יציאה יש לקנות כרטיס שוב) ויש להציג את הכרטיס ביציאה מהאתר.

לינק: http://www.villadestetivoli.info/

טלפון: 332920 0774 או לחיוג מהארץ:  332920 0774 0039  

גני-טיבולי_opt

כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי (Basilica di San Pietro in Vincoli)

מיקום כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי ברומא: Piazza di San Pietro in Vincoli 4a

תחבורה לכנסיית סאן פייטרו אין וינקולי ברומא: אוטובוס 16, 70, 71, 75, 84, 360, 649, 714 | מטרו תחנת Cavour

שעות פתיחה כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי: אפריל – ספטמבר 08:00 – 12:30 15:30 – 19:00 | אוקטובר – מרץ 08:00 – 12:30 15:00 – 18:00 | זמני מיסה (אין ביקורים בעת מיסה) אמצע השבוע 08:00, 12:00 חגים 08:00, 11:00 שבתות וערבי חגים ציבוריים 17:00

הביקור בכנסיית סאן פייטרו אין וינקולי

לבזיליקת סאן פייטרו אין וינקולי הזו מגיעים שוחרי האומנות ועולי הרגל כדי לחזות בשני פריטים עיקריים. הראשון הוא שלשלאותיו של פטרוס הקדוש אשר לפי האמונה הרווחת כבלו את השליח בכלא בירושלים (מכאן משמעות השם – פטרוס הקדוש בשלשלאות). הפריט השני שמושך לכאן כמויות של מבקרים הוא 'משה' (אשר רבים יקראו גם לו קדוש במידת מה), פסלו המרהיב והמפורסם של מיכאלאנג'לו. בהתאם לסגנון התקופה, הבזיליקה מעוצבת בדרמטיות המתבטאת בתקרה המרשימה והעמודים בחזיתה.

מיקום כנסיית סאן פייטרו אין וינקולי הוא על גבעת האסקלין, בקרבת הקולוסיאום.בנייתה החלה בשנת 431, מעל הריסות שנותרו במקום, כשמטרת הקמתה של הבזיליקה היתה הקמת בית לשלשלאות הקדושות. מספר שנים לאחר שחנך אותה האפיפיור סיקסטוס השלישי, העניקה אודוקסיה, אשת הקיסר ולנטיניאן השלישי ומממנת הבניה, את השלשלאות לאפיפיור ליאו הראשון והאגדה מספרת כי הגיעו בשני חלקים ובדרך נס התחברו שוב. כיום הן מוצגות מתחת למזבח. הכנסייה עצמה שופצה במאה ה-15 ואחר כך גם במאה ה-19.

מימין למזבח יושב פסל משה הענק, עוד יצירת פאר של מיכאלאנג'לו משנת 1505. מצדדיו של משה ניצבות רחל ולאה, אשר ככל הנראה הושלמו על ידי תלמידיו של מיכאלאנג'לו. פסל משה מלא החיים, המתנשא לגובה 2.35 מ' הוא יצירה שקיבלה תשומת לב רבה מאנשי רוח מתחומים שונים, כשהניתוח המפורסם ביותר שלו נעשה על ידי זיגמונד פרויד בשנת 1914 בחיבורו "המשה של מיכאלאנג'לו" (The Moses of Michelangelo). משה הישוב אוחז בזקנו המשתלשל ומראשו מבצבצות קרניים שככל הנראה נולדו כתוצאה מטעות בתרגום של הפסוק מספר שמות: "ומשה לא ידע כי קרן עור פניו בדברו איתו" (ל"ד, כ"ט), בו התפרשה המילה קרן כאיבר בגוף.

הפסל הוא חלקו המרכזי של קברו המתוכנן של יוליוס השני, שמעולם לא נשלם משום שדעתו של מיכאלאנג'לו הוסחה על ידי פרויקט הקפלה הסיסטינית ומספר חודשים לאחר שחזר לעבוד על הקבר הכניעה מחלת הסיפיליס את יוליוס והוא נקבר לבסוף בבזיליקת פטרוס הקדוש.

סיור זה כלול בסיור לרומא העתיקה. לפרטים והזמנות של סיור בכנסיית סאן פייטרו אין וינקולי כנסו.

טלפון: 4952 9784 06 או מהארץ: 4952 9784 06 0039

גבעת הקפיטול (Capitolium)

מיקום גבעת הקפיטול ברומא: Piazza del Campidoglio

תחבורה לגבעת הקפיטול: אוטובוסים 40,72 או 170

הביקור בגבעת הקפיטול

גבעת הקפיטול (הגבעה הקפיטולינית או גבעת הקפיטולין) היא הגבוהה מבין שבעת גבעותיה של רומא, וגובהה כ 50 מ', מה שמאפשר, לפני ביקור במבנים המרהיבים שבה, לערוך תצפית נפלאה על רומא. גבעת הקפיטול ממוקמת בין הפורום ובין שדה מארס (Campus Martius), הקרוי על שם אל המלחמה, משום שייועד לאימונים צבאיים. בעבר שכנו על ראש גבעת הקפיטול מוסדותיה המוניציפאליים של רומא ובכללם הסנאט, מה שהפך אותה למקום מרכזי ביותר בחיי רומא העתיקה. גובהה של הגבעה הקפיטולינית אפשר ליושבים בה לשלוט על האי  הקטן בנהר Isola Tiberina ולמנוע את חציית הנהר בידי גורמים עוינים. בפתחי הגשרים לחצייה לגדה השנייה מוקמו לגיונות רומאים ועדיין ניתן לחזות במקום בשתיים מהמצודות בהן התמקמו.

בין האתרים החשובים בגבעת הקפיטול:

 • כיכר קמפידוליו (Campidoglio), הקרויה גם כיכר הקפיטול, עוצבה על ידי מיכאלאנג'לו וניתן לומר כי היא אחת מהכיכרות היפיפיות שיש לרומא להציע. הייתה זו הכיכר הראשונה ברומא המודרנית שעוצבה כפרויקט כולל ויועדה להוות משכן למקדשים רומיים חדשים. בשנת 1536, לקראת ביקורו של הקיסר הספרדי צ'רלס החמישי, נערכו השינויים בפיאצה קמפידוליו, עקב מצבה המוזנח של גבעת הקפיטול כולה. האפיפיור פול השלישי מינה את מיכאלאנג'לו להתקין את הכיכר. פסלו של מרקוס אוראליוס, יצירה מהמאה השנייה לספירה, הוצב במרכז הגבעה בשנת 1537 ולמעשה הפך למרכז התכנית. למעשה, מאז 1981 ניצב בכיכר העתק של הפסל והמקור הועבר למוזיאון הקפיטוליני הסמוך, על מנת להגן עליו מנזקי מזג האוויר. מיכאלאנג'לו עיצב את גרם המדרגות היפיפה קורדונטה (Cordonata), העולה מכיכר ד'ארה קואלי ((Piazza d’Ara Coeli ומדרגותיו הנמוכות והרחבות מתוכננות להקל על רוכבים היורדים ועולים, ככניסה למעין מסלול ניצחון עבור הקיסר הספרדי. המעקה המפואר משובץ שיש שהתווסף אליו בעשורים הבאים. בערך כעשור מאוחר יותר הגה מיכאלאנג'לו את החזית של של ארמון סנטוריו (Palazzo Senatorio), לימים מושבה של עיריית רומא, עם גרם מדרגות כפול המעניק מסגרת נאה למזרקה הנפלאה. בניית ארמון זה הושלמה לאחר מותו של האמן על ידי ג'יאקומו דלה פורטה. הוא שיקם את ארמון קונסרבטורי (Palazzo dei Conservatori) והחל בבניית הארמון החדש – ארמון נואבו (Palazzo Nuovo), שהוא כיום משכנו של המוזיאון הקפיטוליני, המוזיאון הציבורי הראשון, אשר גם הוא פרי מחשבתו והגותו של האמן הדגול. הארמונות למעשה יוצרים את גבולות הכיכר, דמוית חצר טרפזואידית והם פונים אל העיר העתיקה והותיקן, שלא כמו מבנים אחרים על הגבעה הצופים אל הפורום. עם זאת, ניתן לערוך תצפית נפלאה מהכיכר לכיוון הפורום, מומלץ ביותר. העבודות הושלמו רק בשנת 1655, ומבלי להתחשב בזמן שארכה המלאכה או במספר הארכיטקטים השונים שעבדו עליה, לכיכר סגנון אחיד ומופלא.
 • מקדש יופיטר הקפיטוליני (Tempio di Giove Capitolino) היה המקדש החשוב והמרשים ביותר ברומא העתיקה והוא הוקדש לשלשה הקפיטולינית: יופיטר, ג'ונו ומינרבה. המלך האטרוסקי טרקיניו פרסקו החל את בנייתו בערך בשנת 560 לפני הספירה ומרבית הבנייה הייתה כנראה בתקופתו של טרקיניו סופרבוס. גודלו של המבנה הוא 63מ' X 53מ', מה שהופך אותו למקדש האטרוסקי הגדול שאי פעם נבנה. בחזית ובצדדיו ניצבו שישה עמודים ומוקמו פסלי טרקוטה רבים, המפורסם ביניהם הוא פסל יופיטר ישוב על מרכבתו, שהוחלף בפסל זהה עשוי ברונזה, אשר משערים כי נבנה על ידי הפסל שיצר את הזאבה המניקה את רמוס ורמולוס, השוכנת במוזיאון הקפיטוליני. המבנה עצמו שופץ פעמים רבות, נהרס בשריפות וזכה להיבנות מחדש בשיש ואפילו ידוע כי גג המקדש כוסה בעלי זהב, אשר נבזזו בידי הברברים. לאחרונה נערכו חפירות במתחם הארמון החדש (Palazzo Nuovo) שחשפו את מרתף המקדש. בעת העתיקה היווה המקדש 'אסילום', מקלט אשר כל פושע הורשה להימלט אליו מבלי לחשוש לחייו, מה שנוצל היטב בין השאר על ידי רוצחיו של יוליוס קיסר וביניהם ברוטוס הידוע ('הגם אתה ברוטוס?).

מומלץ בגבעת הקפיטול ובסביבתה במקום בליווי מדריך מקומי שמכיר את הסיפורים שמאחורי המקום.

הסיור בגבעת הקפיטול מוצע במסרת סיור לרומא העתיקה – הגטו היהודי, הפורום והקולוסיאום. 

גיבעת-הקפיטול_opt

 

הקטקומבות (The Catacombs)

הביקור בקטקומבות ברומא
הקטקומבות הן בתי קבורה עתיקים תת קרקעיים. ברומא יש את אחד הריכוזים המרשימים של כשישים קטקומבות נוצריות ואפילו מספר קטקומבות יהודיות. הקטקומבות הנוצריות רובן של נוצרים מתקופות מוקדמות, החל מהמאה השנייה, בתקופה בה מנהג שריפת הגופות עדיין נחשב פגאני בעיני המאמינים. היתרון בקטקומבות היה שהקבורה משותפת וקהילתית ובמקביל, היא מעניקה חיסכון בעלות המקום, שכן החפירה עלתה פחות מקניית שטח על פני האדמה.

הקטקומבות היהודיות כוללות קברים שעליהם 534 כתובות, רק מקורותיהן של חלקן זוהו. נראה כי העתיקה מבין הקטקומבות היהודיות קיימת מחוץ לרומא עוד מסוף המאה הראשונה לספירה. נראה כי רבות מן הכתובות מתייחסות לאסירי מלחמה יהודיים שהיו שבויים בידי פומפיי במלחמה. ההבדל בין הקטקומבות היהודיות לנוצריות הינו במסדרונות הנוצריים הצרים ביחס למסדרונות היהודיים הרחבים. בנוסף, בקטקומבות היהודיות ניתן למצוא סוג מיוחד של תאי קבורה, שדומים להם נמצאו ביהודה. על קירות הקטקומבות ציורי קיר יהודיים צבעוניים המציגים פריטים כמו מנורות וחזיתות של ארונות קודש.

בקטקומבות הנוצריות היו קבורים אפיפיורים, קדושים ועוד. לקראת סוף המאה השמינית הורה האפיפיור להעביר את עצמותיהם של הקדושים למקומות בטוחים יותר, לאחר אירועי הבזיזה של הברברים. על אף הפריטים שאבדו בביזה, עדיין ניתן לראות בקטקומבות ברומא חפצי ופריטי אומנות מעניינים, בעיקר בקטקומבה דומיטילה (מפורט מטה). החוק הרומי אסר על קבורה בשטח העיר ולכן מרבית הקטקומבות הנוצריות ממוקמות בוויה אפיה אנטיקה (Via Appia Antica), מחוץ לרומא. בויה אפיה נקברו הקדושים הצלובים שהוצאו להורג על ידי הרומאים. הדרך נבנתה במאה הרביעית לפני הספירה והיא קישרה את רומא לדרום איטליה וקמפניה, ואף הייתה משמעותית לנצרות בשל היותה הדרך שבה עבר פאולוס לרומא כאסיר בשנת 56 לספירה. ישנן חמש קטקומבות הפתוחות לציבור הרחב: הקטקומבות של פריסילה, סנט אגנס, דומיטילה, סנט סבסטיאן וסנט קליסטו. להלן פרטים לגבי המרשימות שביניהן:

קטקומבות סנט קליסטו (Catacombe di San Callisto) הקרויה על שם האפיפיור קליסטו, שהיה אחראי על הקטקומבות בתחילת המאה השלישית. היא הגדולה מבין הקטקומבות ברומא ואורכה כ20 ק"מ. במתחם הקבורה, אשר היה למעשה בית הקברות הרשמי הראשון של הכנסייה הנוצרית ברומא, קבורים כחצי מיליון נוצרים שהגיעו למנוחתם, ביניהם תשעה אפיפיורים, עשרות קדושים מעונים ואלפי נוצרים אחרים. הקטקומבה מחולקת לחדרים רבים, ביניהם חדר לכוכיהם של האפיפיורים ועוד מספר בישופים, גלריות וחדרה של סנטה סיסיליה. סיסיליה הקדושה הייתה פטרונית המוסיקה והיא נקברה כאן, אולם גופתה הועברה לבזיליקת סנטה סיסיליה שבטרסטוורה מאוחר יותר. מספרים כי גופתה שומרה בצורה מושלמת גם כאלף שנים לאחר מותה, כשהוצאה מהקבר. ניתן למצוא בקטקומבה העתק של הפסל שיצר האמן סטפנו מודרנו בהשראת סנטה סיסיליה.

קטקומבות סנטה דומיטילה (Catacombe di Domitilla) היו שייכות בעבר לדומי טילה פלאביה, אשתו של קונסול מהמאה הראשונה, שגורשה לאי פונזה בשל אמונתה בעוד בעלה הוצא להורג. במקום נבנתה במאה הרביעית בזיליקה, על קבריהם של סנט ניראוס וסנט אכילאוס. האגדה מספרת כי היו שניהם משרתיה של דומיטילה שהמירו דתם בעקבות גבירתם, אך למעשה הם היו שני חיילים שנרצחו בשל אמונתם תחת שלטונו של דיוקלטיאן. לא הרחק מקבריהם נמצא קבר סנט פטרונילה, שהסרקופגים שהיו בו הועברו לוותיקן במאה השמינית. נמצאו בין ההריסות שני עמודים ששימשו ככל הנראה לתמיכת חופת המזבח, המעוטרת בפסלים המתארים את מות שני החיילים בעריפת ראש. על אחד מהעמודים, המשומר באופן כמעט מושלם, ניתן להבחין בחריטה המציגה את אכילאוס כאשר ידיו קשורות מאחורי גבו. מהחריטות על הקברים במקום עולה כי הנוצרים הנוספים ביקשו להיקבר במקום במיוחד, כדי למצוא מנוחה אחרונה לצד צמד החיילים הרומאים האמיצים. מאחורי האכסדרה המקושטת פרוש פרסקו נפלא המציג את סנטה פטרונילה וסנטה ונרנדה. מימין לבזיליקה נמצא אחד החלקים העתיקים ביותר במתחם, המתוארך למאה השנייה לספירה, בו נקברו בני משפחת פלאביאן נוספים. בסמוך, על קיר חדרון פרוש פרסקו המציג את ישו ואת הרועה הטוב. באזור אחר, הקרוי 'של הבתולה' – 'della Madonna' תלויים ציורים נוספים מהמאה השלישית והרביעית, רובם מתארים סצנות מהברית החדשה. גלריות הקבורה הנוספות נמשכות על פני כמעט 12 ק"מ, אך לא ניתן לראות את כולן.

מומלץ מאוד להיעזר בידע של מדריך טיולים מקומי, אשר מכיר את הסיפורים ששומעים רק מאחורי הקלעים.

רומא בסט מפעילה מגוון סיורים ברומא. כנסו לפרטים נוספים.

פרטים לגבי הקטקומבות היהודיות:
ניתן לבקר רק בשניים מאתרי הקטקומבות היהודיות: וילה טורלוניה (Villa Torlonia) וויניה ראנדניני (Vigna Randanini). הביקור נעשה אך ורק בתיאום מראש עם רשות העתיקות הממשלתית. טלפון לתיאום: 2364 488 06 או לחיוג מהארץ: 2364 6488 0039

פרטים לגבי הקטקומבות הנוצריות:

לינק: http://www.catacombe.roma.it/

הקטקומבות כולן סגורות ביום חג המולד, ביום השנה החדשה ובחג הפסחא. כל קטקומבה נסגרת לחודש אחד במהלך החורף לצרכי רסטורציה וניקיון. לחגיגת מיסות יש ליצור קשר מראש.

מחיר הכניסה: מחיר מלא 8€ | כרטיס מוזל 5€ מתחת לגיל 15 | חינם מתחת לגיל 6

שימו לב: בשל מיקומן, ההגעה לקטקומבות מומלצת בעיקר במונית או בשירות הסעות פרטי. כנסו להזמנת שירותי הסעות.

 סנט קליסטו – מיקום: Via Appia Antica | טלפון: 0151 513 06 או חיוג מהארץ: 5130151 003906 | שעות פתיחה: סגור בימי ד' 09:00 – 12:00, 14:00 – 17:00

סנטה דומיטילה – מיקום: Via delle Setter Chiese | טלפון: 0342 511 06 או לחיוג מהארץ: 0342 511 003906 | שעות פתיחה: סגור בימי ג' 09:00 – 12:00, 14:00 – 17:00

סנט אגנס – מיקום: Via Nomentana | טלפון: 0840 861 06 או לחיוג מהארץ: 0840 861 003906 | שעות פתיחה: סגור בימי א' בבוקר ובימי ב' אחר הצהריים 09:00 – 12:00, 16:00 – 18:00

פריסילה – מיקום: Via Salaria | טלפון: 6272 8620 06 או לחיוג מהארץ: 6272 8620 003906 | שעות פתיחה: סגור בימי ב' 09:00 – 12:00, 14:00 – 17:00

סנט סבסטיאן – מיקום: Via Appia Vntica | טלפון: 7035 788 06 או לחיוג מהארץ: 7035 788 06 0039 |שעות פתיחה: סגור בימי א' 09:00 – 12:00, 14:00 – 17:00

 

צ'יביטבקיה

צ'יביטקבקיה ('העיר העתיקה') היא עיירה בת 50,000 תושבים בה ממוקם הנמל הקרוב ביותר לרומא, מרחק 80 ק"מ צפון מערבית לעיר, לחופי הים הטירני. בנמל פעילות רבה של אוניות נוסעים, מעבורות ו'קרוזים', בעיקר משום שזוהי נקודת החיבור הימית של מרכז איטליה עם אזורים חשובים כמו סרדיניה, סיציליה, מלטה, טוניס וברצלונה. בנוסף, יש במקום לא מעט דייגים, ושוק דגים נחמד לחובבי מאכלי הים.

העיירה המודרנית נבנתה על חורבות ההתיישבות האטרוסקית העתיקה במקום ואת הנמל בנה הקיסר טריאנוס בתחילת המאה השנייה לספירה. בימי הביניים היה במקום מבצר ביזנטי, אשר מאוחר יותר הפך להיות חלק מאדמות האפיפיורות. במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעו העיירה והנמל באופן משמעותי על ידי הפגזות, בהן נהרסו רבים מהשרידים העתיקים.

אתרים בצ'יביטבקיה:

 • מרחצאות פיקונצ'לה (The baths of Ficoncella) או בשמן הנוסף – מרחצאות טרמה טריאנו (שם שמקורו בעצי התאנה הנאים הצומחים בינות הבריכות), ממוקמות בצפון העיר. הבריכות היו פופולאריות בקרב הרומאים וגם היום עדיין מבקרים בהם הצ'יביטבקנים והתיירים, הנהנים מסגולותיהם הבריאותיות של המים הנעימים, שחומם עולה על 40 מעלות.
 • מבצר מיכאלאנג'לו מהמאה ה-16 שתוכנן על ידי ברמנטה הידוע, בהוראת האפיפיור יוליוס השני, לצרכי הגנה על רומא. המבצר הושלם על ידי אדריכלים אחרים, והצריח העיקרי עוצב על ידי לא אחר מאשר מיכאלאנג'לו הדגול. שטח המבצר נפרש על 80 * 100 מ' ומעוצב בצורת מתומן.
 • המוזיאון לארכיאולוגיה השוכן במבנה היסטורי מהמאה ה-18 שאכלס את החיל האפיפיורי בעבר. בשלוש הקומות של המוזיאון ניתן לראות פריטים שנחשפו בחפירות שנעשו במקביל לבנייתו מחדש של הנמל, כולל העתק דיוקנו הרומאי של סוקרטס, פסלו של אפולו, כלי קרמיקה וברונזה, תכשיטי זהב ועוד.
 • כנסיית הקדושים היפנים המוקדשת ל 26 פרנצ'סקנים שהקריבו עצמם בנגסקי בשנת 1597. בכנסייה פרסקאות ומוזאיקות מעשה ידי האמן היפני לוקאס הסגאווה.

 כנסו לפרטים והזמנות של סיור מצ'יביטבקיה לרומא ובחזרה

 

 

'