תחבורה ברומא

תחבורה ציבורית ברומא

תחבורה ברומא זהו פרט בסיסי אשר כל מי שטס אלייה צריך להיות מעורה בו. קיימים סוגים שונים ומגוונים של תחבורה ברומא , לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו.
כאשר נוסעים בתחבורה ציבורית ברומא חשוב להתמצא  מאיפה לקחת את האוטובוס\ טראם\ מטרו , באיזה שעות התחבורה ברומא עוברת, מאיזה כיוון היא עוברת ועוד. לעיתים יכולים להיות עיכובים או הקדמות של תחורה ציבורית ברומא ועל זה יש לשים לב.
תחבורה ברומא היא נוחה יחסית ומגיעה למרבית המקומות בעיר. אפשר לשלב סוגי תחבורה ברומא ובכך גם לגוון בסוגי התחבורה ואולי אף להכיר דרכים שונות ברומא.
מקומיים רבים משתמשים בתחבורה ציבורית ברומא וגודשים את מקומות הישיבה בבוקר ובערב, לכן תיירים רבים מעדיפים להשתמש בהסעות ברומא, אשר להן, בניגוד לתחבורה ציבורית ברומא, לא צריך להמתין ולא צריך להיות בתחנה ספציפית.
בעיר מרובת אטרקציות כמו רומא, כדאי להתמצא בדרכים היעילות לנוע בתחומי העיר. נסיעה בתחבורה הציבורית   המתאימה יכולה לחסוך שעות רבות של המתנות ונסיעות מיותרות בטיול ברומא. האמצעים העיקריים לתחבורה ברומא הם האוטובוסים, הטראם והמטרו. האוטובוסים והטראם מופעלים על ידי חברה אחת – ATAC והיתרון הגדול בכך הוא שהכרטיסים הם משותפים ונמכרים בדוכני עיתונים, דוכני סיגריות, ברים ובמכונות מיוחדות בתחנות המרכזיות. את הכרטיסים יש להחתים בשערי הכניסה לרציפים בתחנות המטרו ובמכונת החתמה מיוחדת באוטובוסים ובטראם. ניתן להשתמש באותו יום בכמה אמצעי תחבורה ללא הגבלה.

 

עלויות התחבורה ברומא

  • כרטיס רגיל (BIT) – 1.5€, תקף 75 דקות מרגע ההחתמה.
  • חופשי יומי(BIG) – 6€, תקף עד השעה 24:00 למספר נסיעות בלתי מוגבל למשך היום.
  • כרטיס תייר לשלושה ימים (BTI) – 16.5€, תקף עד השעה 24:00 ביום השלישי למספר נסיעות. בלתי מוגבל במשך שלושת הימים.
  • חופשי שבועי (CIS) – 22€, תקף עד השעה 24:00 של היום השביעי למספר נסיעות בלתי מוגבל למשך שבוע    .
  • הוא כרטיס     -  Roma Pass מאוד משתלם שיזמה עיריית רומא, הוא מעניק כניסה חופשית לכמות אתרים מוגדרת ולתחבורה למשך זמן מוגדר, בהתאם לסוג הכרטיס. לפרטים לחץ כאן. לרכישה באתר Roma Pass לחץ כאן.

 

למידע נוסף על התחבורה הציבורית ברומא www.atac.roma.it

 

מטרו ברומא (Metropolitana)

המטרו ברומא הוא אומנם לא מהחדישים והמשוכללים באירופה אך הוא בהחלט אמצעי מהיר ונוח להגיע לרוב היעדים במרכז העיר. המטרו ברומא מספק מקור התניידות לאלפי אנשים ביום ומעביר במהירות ממקום למקום.
המטרו ברומא פועל מהשעה 5:30 עד השעה 23:30 בימי ראשון עד חמישי, ובימי שישי ושבתות עד השעה 01:30 בלילה. הרכבות עוברות בתדירות גבוהה של 3-5 דקות.

את הכרטיסים ניתן לקנות בדוכני עיתונים ודוכני סיגריות, בברים או במכונות בכניסה לתחנות המטרו.

יש שני קוי מטרו ברומא: קו A- אדום\כתום, קו B- כחול. הקווים מצטלבים בתחנת טרמיני (התחנה המרכזית) במרכז העיר.

 

 

אוטובוסים ברומא

האוטובוסים הם האמצעי העיקרי לתחבורה ברומא ובעיקר במרכז העיר, הם פעילים מהשעה 5:30 בבוקר עד חצות בכל ימות השבוע. בנוסף ישנם אוטובוסים ליליים בקוים המרכזיים. התחנה המרכזית היא Stazione Termini. בכל תחנת אוטובוס ישנו שלט המציין את הקוים שעוצרים בתחנה ואת רשימת התחנות בכל קו, תחנות בהן ניתן לעבור גם לאחד מקווי המטרו מסומנות באות M. תחנות האוטובוסים הליליים מסומנות בציור של ינשוף, את הכרטיסים ניתן לרכוש באוטובוס תמורת 1 €.

אין אפשרות לקנות כרטיס באוטובוס, הכרטיסים נמכרים בדוכני עיתונים וסיגריות, ברים או במכונות בתחנות המרכזיות והם משותפים לאוטובוסים ולמטרו. בתוך האוטובוס יש להחתים את הכרטיס במכונת החתמה (אם קניתם כרטיס של יותר מנסיעה אחת יש להחתים את כרטיס בנסיעה הראשונה). כרטיס לא מוחתם אינו תקף במקרה של ביקורת. אין צורך להציג את הכרטיס בעלייה לאוטובוס אלא במקרה של ביקורת, כך שלא חייבים לעבור דרך הנהג כמו בארץ, אפשר לעלות גם מהדלת האחורית.

האוטובוסים במרכז העיר עמוסים מאוד רוב שעות היום, היאזרו בסבלנות, אל תצפו למקום ישיבה ותהיו מוכנים לדחיפות בעלייה ובירידה. ייתכן שלא תצליחו להגיע למכונת ההחתמה, וכפי שנאמר 'ברומא התנהג כרומאי', אל תהססו לבקש מאנשים להחתים לכם את הכרטיס, זו אפילו דרך נעימה להיכנס לאווירה המקומית.

ברומא עשרות קווי אוטובוס, הנה כמה מהקוים השימושיים במרכז העיר:

קו 40 -  טרמיני -  פיאצה ונציה -  ארג'נטינה -  פיאצה פיה (ותיקן)

קו 64 -  טרמיני -  פיאצה ונציה -  ארג'נטינה -  ותיקן

קו 62 - רפובליקה  – המדרגות הספרדיות – פיאצה ונציה -  ארג'נטינה – ותיקן

קו 81 -  מוזיאון הוותיקן – פיאצה אימפרטורה (המדרגות הספרדיות) -  פיאצה קולונה (פונטנה די טרווי) – פיאצה ונציה  – צ'ירקו מאסימו  – קולוסאום

קו 60 - רפובליקה  – פיאצה ונציה – קולוסאום – צ'ירקו מאסימו

 

 

אוטובוסים חשמליים ברומא

את האוטובוסים החשמליים, הידידותיים לסביבה, לא תוכלו לפספס בשל גודלם המינייטורי. המראה עשוי להטעות, אבל מדובר באוטובוסים רגילים, הם אינם מיועדים לתיירים. האוטובוסים החשמליים פעילים בכל ימות השבוע פרט ליום ראשון, עוברים ברחובות הצרים במרכז העיר ומגיעים למקומות אליהם לא יכולים להגיע האוטובוסים הרגילים, בהם כמה מאתרי התיירות המרכזיים: המדרגות הספרדיותמזרקת די טרוויהפנתאון,קמפו די פיורי, סמטאות טראסטברה.

הקוים המרכזיים:

115 טראסטברה

116 המדרגות הספרדיות, מזרקת טרווי, פנתאון, וילה בורגזה

 

 

טראם ברומא

ברומא שישה קווי טראם הפועלים בכל ימות השבוע פרט ליום ראשון. כאמור, כרטיסי הנסיעה משותפים לאוטובוסים ולמטרו ונמכרים בדוכני עיתונים, דוכני סיגריות, ברים ובמכונות מיוחדות בתחנות המרכזיות. את הכרטיסים יש להחתים בשערי הכניסה לרציפים בתחנות המטרו ובמכונת החתמה מיוחדת באוטובוסים ובטראם.

 

 

מוניות ברומא

יש המון מוניות ברומא ודווקא מהסיבה הזו יש לשמור על ערנות ולשים לב שאתם עולים על מונית רשמית. המוניות הרשמיות הן לבנות ונושאות את הכיתוב "TAXI" על הגג והכיתוב "Comune di Roma" על דלת הנהג והכי חשוב, יש בהן מונה. מומלץ מאוד לבקש מהנהג שיפעיל מונה ולא לסמוך על מחיר קבוע מראש. בנוסף, שימו לב שלא מרמים אותכם בעודף.

כמעט בלתי אפשרי לעצור מונית ברחוב, ישנן תחנות מוניות ברבים מהאתרים המרכזיים בעיר: Termini, Piazza Venezia , San pietro ועוד. ניתן כמובן להזמין מונית בטלפון, להלן כמה מספרי טלפון להזמנה: 06 3570 , 06 4994 , 06 6645 , 06 8822

 

 

אוטובוס תיירים ברומא

אוטובוס התיירים מסייר בין כל האטרקציות המרכזיות של העיר, לכל נוסע אוזניות אישיות דרכן אפשר לשמוע הדרכה בשש שפות שונות. האוטובוסים בדרך כלל בעלי שתי קומות, כאשר הקומה השנייה פתוחה ומאפשרת תצפית מצויינת. ניתן לרדת מהאוטובוס בכל אחת מהתחנות לאורך הסיור ולעלות לאוטובוס הבא. הכרטיס הוא חופשי ל 24 או 48 שעות. ישנן כמה חברות שמפעילות את האוטובוסים, רוב הסיורים מתחילים בתחנת  Termini, ויוצאים כל 15-20 דקות, בין השעות 9:00 ל- 19:00. המחירים מתחילים ב 20 € לכרטיס של 24 שעות. את הכרטיסים כדאי להזמין כמה ימים מראש.

 

אופניים ברומא

ברחבי העיר מוצבות עמדות מיוחדות להשכרת אופניים בהן ניתן לשכור אופניים לפי שעה ולהחזיר אותם בכל עמדה אחרת בעיר. יש לרכוש כרטיס שימוש שנטען באמצעות כרטיס אשראי, את הכרטיס אפשר לקנות בתחנת Termini, ליד המדרגות הספרדיות וביציאה מתחנת Leopanto בקו A  של המטרו. המחיר הוא 1 € לשעה כאשר הסכום המינימאלי להטענה הוא 5 €. במקרה של איבוד האפניים הקנס הוא 250 €. להלן רשימה של כמה מהמקומות בהם תמצאו עמדת אופניים:

 

השכרת רכב ברומא

השכרת רכב פרטי ברומא

למען האמת, רכב שכור ברומא יביא כנראה יותר נזק מתועלת. מערכת הכבישים מסורבלת והשילוט לא ברור, במרכז העיר מחסור גדול במקומות חנייה, התנועה כבדה וקאוטית, הרומאים נוהגים במהירות ופרעות (אפילו יותר מבארץ, הרבה יותר). בנוסף, אזורים רבים במרכז לרבות המרכז ההיסטורי סגורים לכניסת רכבים, פרט לרכבים של תושבי המקום. היו ערניים לשילוט משום שלא קשה להתבלבל ולהיכנס לאזור כזה בלי לשים לב. בכניסה לאזורים אלה מוצבות מצלמות ואת הקנס, בגובה 60€ בערך, מקבלים בדואר לאחר כמה חודשים, כך שלא לשכור רכב ברומא יחסוך לכם הרבה זמן וכנראה גם כסף. הדרך הטובה ביותר להינות ממרכז העיר היא הליכה ברגל, גם האתרים המרוחקים ביותר זה מזה הם במרחק נסיעה קצרה במטרו או באוטובוס.

למי שבכל זאת מעוניין לשכור רכב, בשדה התעופה פיומיצ'ינו ובתחנת Termini ישנן נציגויות של רוב חברות ההשכרה הגדולות  אך את ההזמנה כדאי לעשות מראש, הסיכוי למצוא רכב פנוי עם הגעתכם לרומא לא גבוה. אין צורך ברישיון בינלאומי מיוחד (הרישיון מהארץ תופס), קחו בחשבון שייתכן ולא תמצאו רכב בעל גיר אוטומטי.

השכרת קטנוע ברומא

רכב דו גלגלי ברומא הוא פתרון לא רע למנוסים, משום שעם קטנוע אפשר להכנס גם לאזורים האסורים לכניסת רכבים, כולל המרכז ההיסטורי ואין מחסור במקומות חניה. קחו בחשבון שהנהיגה ברומא היא באמת מופרעת בהשוואה לנהיגה בארץ. כדי לשכור קטנוע ברומא יש להיות מעל גיל 18 ולהחזיק ברשיון נהיגה בתוקף (אין צורך ברישיון אופנוע).

ישנן המון סוכנויות המשכירות דו גלגלי, להלן מספרי טלפון של כמה מהן:

Scoot-a-long - Via Cavour 302 tel: 06-678020

RomaRent - Vicolo de Bovari 7A tel : 06-6896555

Happy Rent - Piazza Equilinio tel : 06-4818185

 

שירותי הסעה ברומא

לתיירים רבים אשר קצובים בזמן והמעדיפים להגיע בנוחות ובמהירות ממקום, אנו מציעים את שירותי ההסעות שלנו. תוכלו להזמין את שירות ההסעות שלנו באיסוף ובחזרה מנמל התעופה, בטיולי יום ארוכים ובנסיעות קצרות ממקום למקום בתוך העיר.
שירותי הסעות ברומא יכולים לחסוך לכם זמן יקר והטלטלות בחיפוש אחר דרך התניידות מתאימה ברומא. כמו כן, שירותי הסעות ברומא מוצעים לכם במחירים סבירים ונוחים. הסעות ברומא יכולות לבוא לאסוף או לקחת את הנוסעים בכל שעות היום, מכל מקום, בנוחות ובקלות.
המטיילים ברומא יכולים להיעזר בנו גם בשירותי שאטל או הסעה פרטית ברומא על מנת להתנייד בבטחה ובנוחות משדה התעופה ברומא או מנמל צ'יביטבקיה למלון ברומא וחזרה (כמו גם לכל יעד אחר), כל זאת ברכבים חדישים וממוזגים עם נהגים אדיבים ואמינים, ובמחיר הוגן. שירותי ההסעה הפרטית ברומא משמשים גם לצרכי טיול: אנו מציעים סיורי רכב פנורמיים ברומא ואף ביעדים נוספים כמו נאפוליפומפייטיבולי ועוד. בין הסיורים הפנוראמיים ישנם סיורים המתאימים במיוחד למטיילי הקרוז באיטליה, היוצאים מנמל צ'יביטבקיה ואף מנמל ליבורנו ונמל נאפולי, עם הדרכה בעברית או כסיור רכוב ללא מדריך. למידע נוסף לגבי סיורים למפליגים בקרוז באיטליה לחצו כאן.

ניתן להתרשם ממחירון ההסעות ברומא:

 

מחירון שירותי הסעות פרטיות ברומא (המחירים ביורו):

 
הסעות ברומא ממקום למקום 6-8* מטיילים 4-5 מטיילים 1-3 מטיילים
הסעה משדה התעופה צ'מפינו למלון או להפך 95 70 50 הזמן הסעה
הסעה משדה התעופה פיומצינו למלון או להפך 95 70 50 הזמן הסעה
הסעה משדה התעופה פיומיצינו או צ'מפינו לנמל צ'יביטבקיה או להפך 195 165 150 הזמן הסעה

* במקרים של קבוצה המונה למעלה מ-8 מטיילים, נוכל לדאוג לשירות הסעה במיניבוס או באוטובוס. לשירות מסוג זה אנא פנו אלינו
* התשלום עבור ההסעות ברומא יתבצע ישירות לנהג ובמזומן בלבד, עם ההגעה אל היעד. במידה והוזמן שירות הלוך ושוב  התשלום יתבצע עם ההגעה ליעד ברומא עבור שירות ההלוך והחזור יחדיו.

מחירון שירותי שאטל ברומא (המחירים ביורו):

 
מספר נוסעים 1 2 3 4 5 6 7 8
שאטל משדה התעופה למלון או להפך 19 35 48 54 60 70 78 85 הזמן הסעה
שאטל משדה התעופה/המלון לנמל צ'יביטבקיה או להפך 120 130 140 155 175 182 190 205 הזמן הסעה


להזמנת הסעה ברומא
 אנא מלאו את הטופס האינטרנטי שלנו.

'